V NSi-ju ob tem menijo, da "bomo za več denarja dobili manj", je v izjavi dejal poslanec Janez Žakelj.
V NSi-ju so zahtevo za sklic seje komisije naslovili 700 milijonov evrov za netransparenten in dražji nakup oklepnikov. Na njej pa želijo dobiti odgovore na nekatera vprašanja.
Med drugim po njihovih besedah ni jasno, kaj točno bo Slovenija dobila za 700 milijonov evrov, kolikor je ocenjena vrednost nakupa 106 osemkolesnikov patria. Ali gre torej le za "lupino" ali za oklepnike z oborožitvijo. "Drugo vprašanje je, ali bo oborožitvena postaja integrirana in preizkušena ali bo to pozneje dobavljalo slovensko podjetje Vallhala Turrets ali kakšen drug izvajalec," je dejal Žakelj.
Zanima jih tudi, kako je vlada sploh prišla do ocene stroškov in kako bodo potekala pogajanja o nakupu – ali je končna cena vozila že znana? Prav tako jih zanima, ali je ministrstvo za obrambo že imelo stike s podjetjem Patria in finsko vlado. Zanima jih tudi, zakaj v načrtih razvojnih programov manjka okoli 35 milijonov evrov. Glede na opozorila o pomanjkanju kadra v vojski jih prav tako zanima, kdo bo upravljal 106 oklepnikov.
Žakelj je obenem ponovil očitke NSi-ja, da bi, če bi Slovenija ostala pri načrtovanem nakupu boxerjev, za katerega se je odločila prejšnja vlada in njen minister Matej Tonin, danes imeli že 30 sodobnih osemkolesnikov, do konca naslednjega leta pa 45 in možnost za oblikovanje srednje bataljonske bojne skupine. "Danes imamo le štiri milijone evrov stroškov zaradi umika iz Occarja in seveda veliko obljub," je dodal.
Obenem je cena patrije ocenjena na 6,6 milijona evrov, cena boxerja pa bi bila 5,2 milijona evrov, je zatrdil. Na opozorilo, da ocenjena cena patrie upošteva DDV-ja, cena boxerja pa ne, je Žakelj dejal, da ni jasno, kaj je res, oziroma naj se ministru za obrambo Borutu Sajovicu, ki je to dejal, "pozlatijo besede". Prav tako ni jasno, ali cena patrie upošteva oborožitev, cena boxerja pa jo.
Cena nakupa 106 patrij naj bi po informacijah STA-ja vključevala DDV in ceno oklepnika z opremo in oborožitvijo.
Žakelj pričakuje, da bo ministrstvo oddalo poročilo o dosedanjem postopku, utemeljilo ceno in izbor ter navedlo časovnico nadaljnjih korakov, obenem pa navedlo natančno utemeljitev prihranka pri nakupu, ki ga vlada napoveduje v višini 400 milijonov evrov.
Vlada je nedavno sprejela sklep o nadaljevanju postopka nakupa in dobave osemkolesnih bojnih vozil patria. Potrdili so nadaljevanje postopka nakupa skupno 106 oklepnikov z javnim naročilom s postopki pogajanja s finsko vlado oziroma obrambnim ministrstvom za srednjo bojno bataljonsko skupino in izvidniški bataljon. Okvirni znesek projekta je 700 milijonov evrov.
Minister za obrambo Borut Sajovic je takrat dejal, da so finski oklepniki glede na raziskavo trga optimalna izbira ob upoštevanju cene in varnostnih standardov. Kot je zagotovil, bodo dali vse od sebe, da bodo postopki transparentni. Zagotovil je, da bodo patrie cenejše od osemkolesnih oklepnikov tipa boxer, za kar je pogodbo podpisala prejšnja vlada, zdajšnja pa je to preklicala. Prihranek je ocenil na 400 milijonov evrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje