Demokratična stranka upokojencev se je z dobrimi štirimi odstotki prebila v državni zbor leta 1996 in je od tedaj sestavljala prav vse vlade, razen 176 dni kratke Bajukove vlade leta 2000. Od 28 let slovenske vlade je DeSUS sooblikoval naša življenja kot predstavnik vlade 20 let in pol. Sledita ji Slovenska ljudska stranka, ki ji je na zadnjih volitvah za prestop parlamentarnega praga zmanjkalo le nekaj sto glasov, in LDS, ki je po letih udobnega vladanja dokončno izginil iz političnega parketa.
Sledijo SLS, LDS, SD in SDS
Več kot pol časa od prve demokratično izvoljene vlade Lojzeta Peterleta so vlado sestavljali še Socialni demokrati (prej Združena lista), nad tretjino časa so usodo naših vlad krojili še SKD oziroma Nova Slovenija, kjer je končala večina njihovih članov, s 4252 dnevi v vladi, ter SDS (prej SDSS in SDZ) s 3442 dnevi v koaliciji.
Parlament izbere vse manj ljudi
Ves čas od osamosvojitve nam volilna udeležba pada. Sestavo prvega parlamenta je izglasovalo skoraj 1,3 milijona volivcev (85-odstotna volilna udeležba), sestavo iztekajočega se mandata pa komaj 886 tisoč državljanov (51-odstotna udeležba). Manjši skok v sicer očitnem trendu višanja volilne vzdržnosti smo zaznali v volitvah, ki so sledile vladanju Janeza Janše (63-odstotna udeležba) ter trojčku Boruta Pahorja (65-odstotna udeležba).
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje