Namen vaje je bil povečati usposobljenost obrambnih sil za odzivanje na kibernetske grožnje in izboljšanje sodelovanja držav zaveznic pri zaščiti kibernetskega prostora. "Na kibernetskem terenu ni meja. Male države so nam lahko na tem področju v veliko pomoč," je povedal John Philips, generalmajor načelnik odseka J6 iz evropskega poveljstva ZDA.
"Če katera koli druga država v Evropski uniji doživi napad, je zelo pomembno, da se te informacije dokumentirajo in se potem delijo z našimi partnerji, z drugimi državami, zato da ta isti nasprotnik ne bi mogel izvesti enakega napada v drugi državi," pa je povedal polkovnik Samo Flisek, načelnik sektorja za kibernetsko obrambo Generalštaba Slovenske vojske.
Urili so se v treh skupinah. Ena je na kibernetskem vadišču ustvarjala incidente, druga jih je poskušala preprečiti, tretja pa je nudila podporo.
"Iz teh dogodkov nekako poskušamo izolirati incidente oziroma neke zlonamerne dogodke, ki se dogajajo na klientih. Potem pa poskušamo nekako analizirati, kaj se je dogajalo v ozadju," je početje predstavil Simon Pečar, pripadnik Slovenske vojske.
Prihodnje leto bodo v Slovenski vojski ustanovili tudi poveljstvo za kibernetsko obrambo in enoto, ki bo specializirana za obrambo vojaških omrežij. "V naši največji enoti, ki jo imamo za komunikacije in informatiko, Ekis na Vrhniki, smo vzpostavili dva centra: en center za odkrivanje kibernetskih groženj in drugi za odzivanje na te kibernetske grožnje v komunikacijskih informacijskih sistemih Slovenske vojske," je dodal Flisek.
Lani se je Slovenija pridružila tudi evropskemu projektu za izgradnjo vojaških zmogljivosti za odzivanje na kibernetske napade.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje