Romske zastavice. Foto: Sandi Horvat
Romske zastavice. Foto: Sandi Horvat

Več romskih družin je za pretekli ponedeljek napovedalo protest pred ribniško občinsko stavbo, ker občina po njihovem prepričanju prepočasi rešuje njihovo bivanjsko stisko. Napete odnose je pomirila zveza Romov, ki je družinam svetovala, naj namesto zaostrovanja odnosov raje vzpostavijo dialog z županom in se z njim dogovorijo za skupni sestanek. S sestankom se je strinjal tudi župan Samo Pogorelc, ki bo Rome sprejel 28. avgusta, je povedal predsednik romske zveze Jožek Horvat Muc.

Glavna zahteva romskih družin iz naselij Goriča vas in Otavica pri Ribnici je, da jim občina napelje vodo. V preteklosti so jim jo dostavljali gasilci, od letošnjega marca pa si jo morajo priskrbeti sami. Po besedah Horvata Muca se bodo na sestanku skušali dogovoriti, da bi občina Romom napeljala vodo, na drugi strani pa bi se Romi obvezali, da se bodo "držali nekih pravil".

Župan Pogorelc je povedal, da so eni izmed tamkajšnjih družin že ponudili konkretno rešitev, vodni zbiralnik, a je to zavrnila. Eni izmed družin so tudi dodelili občinsko stanovanje. "Do leta 2014 so bili v občinskem stanovanju, ki so ga pustili v popolnem razsulu. Tudi kurili so notri. Pobrali so vse kopalniške in kuhinjske armature, ko so morali zapustiti objekt," je dejal.

Horvat Muc: Zahteve so uresničljive

Po mnenju Horvata Muca so zahteve Romov uresničljive. "Župan pravi, da v romsko naselje ni mogoče napeljati vode, ker so to kmetijska zemljišča in tega ne dovoljuje zakonodaja. Jaz pa pravim, da lahko občina spremeni prostorske načrte in spremeni namembnost zemljišč tako, da iz kmetijskega postanejo gradbena. Na taka zemljišča bo potem mogoče napeljati tudi vodo," je dejal.

Druga rešitev je po njegovih besedah, da se uporabi 5. člen zakona o romski skupnosti, "ki govori o tem, da če se pojavijo primeri, pri katerih je ogrožena varnost v nekem okolju, lahko država nastopa s svojimi načrti, če za to zaprosi občina". "Po domače povedano – to pomeni, da lahko v tem primeru stvari ureja država sama in v dogovoru z občino pridobi tudi vso potrebno dokumentacijo," je še dejal.

Sestanek medresorske delovne skupine za obravnavo romske problematike

V zadnjem času so napetosti med posameznimi Romi in večinskim prebivalstvom izbruhnile tudi v nekaterih drugih krajih. Med drugim je v Kočevju nekaj Romov napadlo policiste, ko so ti prijeli pobeglega mladoletnega voznika, posnetek pretepa pa se je pojavil v javnosti. Zato se bo v sredo na nujni seji sestala medresorska delovna skupina, ki jo vodi državna sekretarka ministrstva za notranje zadeve Helga Dobrin in ki koordinira delo resorjev na področju romskih vprašanj.

Medresorska delovna skupina spremlja uresničevanje nacionalnega programa ukrepov vlade za Rome v aktualnem mandatu. Delovna skupina se je do zdaj sestala na sedmih rednih sejah, so sporočili z ministrstva za notranje zadeve.

Urad vlade za narodnosti trenutno pripravlja posodobitve programa, ki bo vključeval tudi predloge delovne skupine in ga bo do konca leta posredoval v obravnavo vladi. Med drugim so podprli tudi predloge ministrstva za delo in ministrstva za vzgojo in izobraževanje na področju izobraževanja Romov. Ministrstvo za naravne vire in prostor pa bo na naslednji redni seji predstavilo svoje predloge ukrepov za urejanje bivanjskih razmer, so še sporočili z notranjega ministrstva.

Nujnega sestanka delovne skupine se bo udeležil tudi premier Robert Golob, so sporočili iz njegovega kabineta.

Po besedah Horvata Muca, ki je tudi sam član skupine, je na vabilu kot edina točka, o kateri bodo govorili, navedena trenutna problematika, gradiva za sejo pa ni dobil. Zato je članom komisije sam poslal nekaj svojih predlogov. Med drugim predlaga, naj skupina vlado pozove k celostni obravnavi in sistemskim rešitvam romskih vprašanj. Občine naj skupina pozove k spremembam občinskih prostorskih aktov, s katerimi bi bilo mogoče v romskih naseljih zagotoviti pitno vodo ter drugo potrebno komunalno infrastrukturo, ministrstvo za izobraževanje in vzgojo pa k pripravi bolj konkretnih predlogov za izboljšanje in vključevanje Romov v izobraževalni sistem.

Ministrstvo za pravosodje rešitve vidi v novem zakonu

V prihodnjem tednu je predvideno tudi srečanje notranjega ministra Boštjana Poklukarja s pravosodno ministrico Andrejo Katič. Pogovorila se bosta o možnostih za spremembo kaznovalne politike do mladoletnih prestopnikov.

Ministrstvo za pravosodje pa rešitve vidi v novem zakonu, ki ga že pripravljajo. Imenoval se bo Zakon o obravnavanju mladoletnikov zaradi kaznivih dejanj, je za TV Dnevnik poročala Nastja Stopar. Kot je dejala, bo njegov namen predvsem ta, da se pospešijo kazenski postopki proti mladoletnim osebam. Predlog zakona naj bi v medresorsko usklajevanje poslali že konec leta.

Lani so namreč s pomočjo strokovnjakov Sveta Evrope izvedli obširno analizo in ugotovili, da imamo v zdajšnjem sistemu pomanjkljivosti v povezavi s kaznovanjem mladoletnikov. Ugotavljajo, da so postopki predolgi, da državni tožilec in sodnik pogosto nimata potrebnih informacij o osebnih okoliščinah mladoletnika in njegovi družini, kar je ključno za izbiro najustreznejšega ukrepa proti mladoletniku. Opozarjajo tudi, da je kazensko pravo kot skrajno sredstvo na vrsti šele, ko vsi drugi mehanizmi odpovejo, in da mora veljati za vse enako, je dodala Nastja Stopar.

Sklicana nujna seja delovne skupine za romsko problematiko