V oboroženih spopadih je v zadnjih dveh tednih v Sudanu po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) umrlo najmanj 413 ljudi, še približno 3500 pa je bilo ranjenih. Foto: AP
V oboroženih spopadih je v zadnjih dveh tednih v Sudanu po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) umrlo najmanj 413 ljudi, še približno 3500 pa je bilo ranjenih. Foto: AP

Ena družina je v prestolnici Kartum, dve pa v pristaniškem kraju Port Sudan na severovzhodu države, je povedal Andrej Šter. Kot je pojasnil za STA, se nočejo evakuirati tudi zaradi grožnje, ki bi jo lahko predstavljalo potovanje do kraja, od koder bi lahko bili evakuirani.

RTV Slovenija je pozneje poročala, da se družini v Port Sudanu počutita varno, družina iz Kartuma pa je zainteresirana za evakuacijo, a le, če bo ta varna. Slovenski državljani bi v primeru evakuacije Sudan lahko zapustili skupaj z državljani Nemčije.

Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) slovenskim državljanom, ki so v Sudanu, še naprej svetuje, naj bodo v varnih prostorih in naj jih ne zapuščajo. Diplomatskega osebja Slovenija v Sudanu nima.

Množična evakuacija iz Sudana
Sorodna novica Po ZDA in Savdski Arabiji tudi Francija in Velika Britanija evakuirata osebje iz Sudana

Ob koncu tedna so številne države začele evakuacije svojega diplomatskega osebja in državljanov iz Sudana, potem ko je propadel zadnji poskus premirja med sprtima stranema. MZEZ poudarja, da bo morebitna evakuacija slovenskih državljanov koordinirana na ravni EU-ja.

Spopadi v Sudanu so po večtedenskem sporu med poveljnikom sudanske vojske Abdelom Fatahom Al Burhanom in njegovim namestnikom Mohamedom Hamdanom Dagalom, ki poveljuje paravojaškim silam RSF, izbruhnili pred dvema tednoma. V njih je po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) do zdaj umrlo najmanj 413 ljudi, še približno 3500 pa je bilo ranjenih.