Zjutraj ob osmi uri bi se moralo začeti parafiranje kolektivnih pogodb dejavnosti in poklicev, popoldne smo izvedeli, da so pogodbo podpisali samo predstavniki petega plačnega stebra, konfederacija sindikatov javnega sektorja je zaprosila za preložitev parafiranja, vladna stran pa je rok podaljšala do srede do petnajste ure. Zapletlo se je, ker vlada sindikatom ni dala dovolj časa za pregled dokumentov. Zadevo sta v Odmevih komentirala predsednica sindikata zdravstva in socialnega varstva Irena Ilešič Čujovič in predsednik sindikatov državnih organov Frančišek Verk. Spraševala je Tanja Starič.
Zakaj ni bilo podpisa?
Irena Ilešič Čujovič: Ne razumem, zakaj je vlada toliko pritiskala na to, da bi morala biti parafa aneksov h kolektivnim pogodbam dejavnosti in poklicev ravno danes ob osmi uri zjutraj. Dejstvo je, da smo se nekateri stebri pogajali še v petek do poznega večera in da smo čez konec tedna, v soboto in nedeljo, pregledovali dokumente in da še nimamo končnih dokumentov. Aneksi niso pripravljeni do te mere, da bi jih lahko danes zjutraj parafirali. Prav tako ne stebrni dogovori. V okviru stebrov smo se dogovorili še za nekatera odprta vprašanja, ki jih bomo reševali po tem, ko bomo plačno reformo – upam – zaprli.
Rok je zelo kratek. Vlada naj bi zadevo sprejela v četrtek, v petek naj bi bil dokončni podpis, če naj bi ujeli rok, ki je 1. januar 2025. Bosta dva dneva dovolj za vse to, kar ste rekli?
Irena Ilešič Čujovič: Časovnica je ves čas napeta. Ves čas se nam datumi premikajo in podirajo. Ampak dejstvo je, da je ta teden še čas za uskladitev zadnjih podrobnosti v aneksih h kolektivnim pogodbam in v dogovorih. Če nam bo jutri uspelo uskladiti še podrobnosti, je po našem mnenju sreda tisti dan, ko bomo te dokumente parafirali in potem v petek sledi podpis.
Vi pa ste danes dali podpis za peti steber?
Frančišek Verk: Podpisal sem za peti steber, torej za javni gospodarski zavod Brdo, za zavod za gozdove, za kmetijstvo, vendar je to bilo izpogajano pred dobrima dvema mesecema. To je bil edini steber, kje smo se dogovorili. Zelo suvereno lahko rečem, da zaradi strokovnega in razumnega pristopa z obeh strani, tako z vladne kot sindikalne, ni bilo takih ekscesnih situacij, kot jih doživljamo v drugem stebru.
Ste podpisnik tudi za drugi steber. Slišali smo, da se tam lahko grdo zaplete. Tam podpisa ne bo. Vztrajate pri tem, ali pa mislite, da je do srede še dovolj časa, da razčistite najspornejše stvari?
Frančišek Verk: Drugi steber, ki zastopa zaposlene v sektorju država, organih pravosodja in upravah lokalnih skupnosti, je – in mislim, da tudi bo ostal – tako enoten, da bomo lepo ali grdo dopovedali vladi, da tako preprosto ne gre. Ker če to, kar kolega Rok Cvetko, s katerim relativno uspešno ...
... eden izmed vaju mora podpisati. Če nobeden od vaju ne bo, se bo 35 tisoč državnim uslužbencem sicer zvišala plače, ne bo pa uskladitve in ne bo odprave nesorazmerij in dobili bodo manj, kot bi sicer.
Frančišek Verk: Zdaj se lepo sliši in tudi resnično je tako, kot ste rekli. A vendar nihče od vladnih vodij ne pove, da edino državna uprava nima tako imenovanega normativnega dela kolektivnih pogodb. Mi praktično nimamo ničesar, vseh preostalih sto petinšestdeset tisoč ima vsaj nekaj. Ne rečem, da imajo preveč ali pa dovolj. Ampak definitivno nekaj imajo.
Kaj je to konkretno?
Frančišek Verk: Kar se tiče dopustov, raznih bonitet, ki jih javni uslužbenec na posameznem delovnem področju dobi skozi izpogajano kolektivno pogodbo, ki jo izpogajata reprezentativni sindikat in pristojni minister.
Če torej normativni del umanjka, podpisa ni? Je to tisto, kar je najbolj narobe?
Frančišek Verk: Mi se tega globoko zavedamo in se tudi bojimo, da tako povzročimo tudi kakšno škodo. Ampak ne moremo se pa zadovoljiti s tem, da je tisti, ki mora za izvršitev svojih nalog tudi dati svoje zdravje, življenje, vreden morda sto evrov več od nekvalificiranega delavca, ki morda nima niti osnovne šole. To je pač tako. Hrvatje so to drugače rešili. Neto minimalna plača pravosodnega policista, policista je na Hrvaškem tisoč štiristo evrov.
Vlada pravi, da se bo plača nekaterim dvignila za 40 odstotkov. To ni malo.
Frančišek Verk: To je aritmetika. Nekdo je bil petindvajset odstotkov pod minimalno plačo ali pa še več, zdaj je dobil petindvajset gor, pa je recimo dobil petdeset. To je igra s številkami. Vse, kar je pod minimalno plačo, za polni delovni čas, tako in tako ne bi smelo nikdar biti.
Vprašanje za druge sindikate: kaj bi pomenilo, če podpisa v enem od stebrov ne bo?
Irena Ilešič Čujovič: Tega nihče zares ne ve. Zagotovo bi bilo smiselno, da skupaj končamo, kar smo na začetku leta 2023 začeli. Zagotovo ne za vsako ceno, ampak vseeno mora tukaj biti neko soglasje. Navsezadnje se kolektivna pogodba za javni sektor podpisuje s kvorumom večine sindikatov v javnem sektorju. Tukaj moramo nekako zagotoviti večino.
A se glede na to, kar slišimo, lahko zgodi, da večine ne bo?
Irena Ilešič Čujovič: To je vedno mogoče. Tega ne bomo vedeli do petka, ko je predviden podpis kolektivne pogodbe za javni sektor in aneksov h kolektivnim pogodbam dejavnosti in poklicev. Verjamem, da bo tukaj prevladal razum. Dejstvo je, da plačna reforma prinaša tudi kar nekaj dobrih elementov, boljših, kot jih ima ta plačni sistem. Mislim, da smo trdo garali za to, da so ti dokumenti zdaj na mizi. Morajo pa seveda biti vsi dokumenti končani. Brez tega tudi mi ne moremo končati.
Gre tudi za precej velik denar. Reforma je vredna milijardo in štiristo tisoč evrov, zato je veliko vprašanje, kaj se bo dogajalo v prihodnjih dneh, če ta projekt ne uspe.
Frančišek Verk: Jutri imamo sejo glavnih odborov večjih sindikatov iz nabora drugega stebra. Tudi naš glavni odbor se bo jutri sešel. Imeli bomo tudi tiskovno konferenco, na kateri bomo še enkrat vsi sodelujoči v drugem stebru javnosti pojasnili naše zahteve, ker je veliko kontra reklame, češ da je to kaprica nekih posameznih sindikatov, ali mene ali gospoda Roka Cvetka, kar ni res. Dobesedno vsi v tej plačni skupini oziroma v drugem stebru smo ugotovili, da je to definitivno premalo in da terjamo več.
Bo še kakšen pogovor z drugo stranjo do srede?
Frančišek Verk: Bojim se, da smo zamudili. Če je sogovornik na drugi strani tisti pravi, se da stvari domeniti. Ko pa gremo na varianto, da ob pol štirih popoldne v petek dobimo material, ki bi ga naj v ponedeljek parafirali, je pa nekaj zelo narobe. To sem tudi povedal pristojnim. Mislim, da je žogica na vladni strani, ker lahko vlada v tej situaciji vseeno nekaj naredi. Kakor koli, govorimo o 1,4 milijarde evrov, ki naj bi se razdelila v dinamiki prihodnjih štirih let. To ni stvar denarja, ki naj bi zdajle bil in se bo razdelil.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje