Janša je v oddaji "Pogovor z opozicijo" na TV SLO dodal, da dokazljivost omenjenih obtožb ni mogoča v nobeni državi, niti, po njegovih besedah, na vojaškem sodišču.
Notranja ministrica Katarina Kresal poziva ne komentira, njegove obtožbe pa označuje za konstrukt. Kot je znano, je Janša marca citiral izjavo Katarine Kresal na eni izmed sej, zdaj pa je, kot je SDS zapisal na svoji spletni strani, na naslov Janeza Janše prišel dopis uslužbenca ministrice za notranje zadeve Kresalove, kriminalističnega inšpektorja Stojana Belšaka, v katerem ga z grožnjo prisilne privedbe kot osumljenca vabi na zaslišanje zaradi »suma storitve kaznivega dejanja izdaje tajnih podatkov po členu 260 KZ«.
(1) Uradna oseba ali druga oseba, ki v nasprotju s svojimi dolžnostmi varovanja tajnih podatkov sporoči ali izroči komu tajne podatke ali mu kako drugače omogoči, da pride do njih, ali zbira take podatke, zato da jih izroči nepoklicani osebi, se kaznuje z zaporom do treh let.
(2) Enako se kaznuje, kdor protipravno pride do tajnih podatkov, da bi jih neupravičeno uporabil, kakor tudi, kdor take podatke brez dovoljenja javno objavi.
Izvleček iz Kazenskega zakonika
Gre za nadaljevanje marca začete "zgodbe", ko je Janša v Odmevih citiral izjavo predsednice LDS-a na enem izmed sestankov vodij parlamentarih strank o odnosih s Hrvaško leta 2007. Dejal je, da je 17. avgusta 2007 Kresalova izjavila, da je meja nerešena že toliko let, "da se čisto nikamor ne mudi, pa še tudi deset let jo bomo reševali, rešitev pa bo tako ali tako padla takrat, ko nobenega več ne bo tukaj".
Janša se je zmotil v datumu
V LDS-u so se takoj odzvali, da tega dne seja ni bila snemana in da je Janša s citiranjem izdal zaupne podatke. V SDS-u so nato popravili izjavo svojega predsednika in pojasnili, da je bil citat vzet iz sestanka teden dni pozneje, ko so bile v vladnih prostorih snemalne naprave vklopljene.
Dokument ni bil ustrezno označen
V kabinetu zdajšnjega predsednika vlade Boruta Pahorja so zatem pregledali arhivsko dokumentacijo in sporočili, da v evidenci zadev in dokumentov "ni bil zaveden noben zapisnik ali dobesedni prepis sestankov", so pa na enem izmed računalnikov v prostorih kabineta našli našli neki neustrezno arhiviran dokument z naslovom "Sestanek s predsedniki parlamentarnih strank 27. avgusta 2007".
Prvotni zapis je na vseh listih v glavi nosil oznako "zaupno", vendar ni izpolnjeval drugih pogojev glede označevanja tajnih podatkov, ki so določeni v uredbi o varovanju tajnih podatkov, so povedali v Pahorjevem kabinetu. Zaradi "ustrezne zaščite nacionalnih interesov" Republike Slovenije je predsednik vlade določil, da se dokument označi skladno s predpisi s področja varovanja tajnih podatkov.
SDS vleče vzporednice z letom 1988
Zadevo pa očitno preiskujejo kriminalisti. V SDS-u pravijo, da Kresalova na ta način zlorablja svoj položaj "za maščevanje političnemu konkurentu, ki je v TV-soočenju razgalil njeno neznanje".
Izpostavili so tudi povezave z dogodki leta 1988, ko je zaradi objave tajnega dopisa Udba aretirala Janšo, ki je bil takrat novinar Mladine. Aretiral ga je Drago Isajlović, ki je pred meseci podpisal svetovalno pogodbo z ministrom za finance Francem Križaničem, čeprav je premier Pahor predtem zagotavljal, da te pogodbe ne bo.
Kresal: Pred zakonom smo vsi enaki
"Takšen konstrukt politične zarote lahko slišiš samo od nekoga, ki nima občutka za čas, ne za mero ne za politično dostojnost," je objavo SDS-a komentirala predsednica LDS-a. Zagotovila je, da kot ministrica nima vpliva na delo policije in se vanj ne vmešava. Kresalova meni, da je prav Janševa objava vplivanje na delo policije, saj je "šel tako daleč, da je izpostavil konkretno ime določenega kriminalista". Pred zakonom smo vsi enaki, je še izpostavila, "in očitno je, da se nekateri politiki s tem ne strinjajo".
"Janša izpostavil konkretno ime kriminalista"
Kresalova je zatrdila, da sama ni vložila nobene prijave proti Janši, za pojasnila o primeru pa je pristojna policija. Dejala je, da je primerjava z dogodki pred 21 leti neprimerna, saj "nismo v istem času, smo v drugačnem političnem sistemu, imamo demokracijo, pravno državo in zelo jasna pravila tudi o varovanju osebnih podatkov".
MF: Janša odvrača pozornost od svojega greha
Na izjave Janše se je že odzvalo tudi ministrstvo za finance: "Drago Isajlovič nima nobene zveze z vabilom Janeza Janše na zaslišanje oziroma s povodom zanj. Ne minister za finance ne njegov svetovalec Drago Isajlovič nimata ne pooblastil ne volje, da bi se vmešavala v delo policije. Gre za očiten poskus odvračanja pozornosti javnosti od lastnega greha, to je kršitve dolžnosti varovanja zaupnosti dokumentov, kadar so ti kot taki označeni. Na tak način se gospod Janša gotovo ne bo odkupil.
Na ministrstvu so spomnili tudi, da je njihov vodja France Križanič že večkrat javno pojasnil, da gre pri Dragu Isajloviču za njegovo osebno izbiro oziroma pravico, da si sam izbira svetovalce, ki jim zaupa. "Nihče drug mu jih ne bo izbiral ali pa mu ukazoval, koga si sme izbrati," so dodali.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje