"Če državni svet ne bo izglasoval veta na zakonsko novelo in vlada ne bo resno razmislila o tem, da dela veliko neumnost, bomo mi resno razmislili, da vprašamo državljane, ali se s tem strinjajo," je zatrdil opozicijski prvak oz. predsednik stranke SDS, ki je prepričan, da novela zakona o javnih cestah pomeni nesrečo iz več vidikov.
"Zdaj bo za avtoceste zbranih še manj sredstev"
Janša poudarja, da je vlada zakon sprejela ob argumentaciji, da denarja za avtoceste ne bo dovolj, ob tem pa predlagala rešitev, zaradi katere bo zbranih še manj finančnih sredstev. Kritičen je tudi, ker vlada pričakuje, da bo Evropska komisija zdaj sprostila blokirana sredstva za gradnjo nekaterih avtocestnih odsekov, a so uradniki direktorata za promet pri komisiji že sporočili, da zakon še vedno ni ustrezen in zato o odpravi blokade ne razmišljajo.
Najhuje pa je, da zakon dodatno obremenjuje slovenske voznike, težave čezmerne obremenitve zaradi prometa čez Slovenijo pa ne rešuje, pravi prvi mož SDS-a. "Hkrati vsebuje tudi neumno določilo, ki v bistvu ceno polletne vinjete določa za ceno mesečne. Če bo v direktoratu za promet Evropske komisije kdo želel iskati argumente za obtožbo Slovenije, da je diskriminatorna, bo uporabil prav to primerjavo," je prepričan Janša, ki meni, da taka rešitev ne zdrži nobene realne presoje. "Vlada se s tem samo zapleta v zanko, v katero je stopila brez potrebe."
"Slovenija preveč popušča Uniji"
Prvak največje opozicijske stranke je prepričan, da Slovenija preveč popušča Evropski uniji. Ta naj ne bi od Slovenije nikoli zahtevala sprememb zakona, temveč le pojasnila o tem, kako dolgo bo uveljavljen obstoječi sistem cestninjenja. Poleg tega, kot pravi, Slovenija ni nikoli uvedla diskriminatornega sistema za tujce, ki ji ga očita komisija. Cene vinjet so namreč za tujce enake kot za Slovence, je spomnil. Problem vidi v imenovanju Italijana Antonia Tajanija za evropskega komisarja za promet, ki naj bi za razliko od drugih komisarjev zastopal lastne nacionalne interese.
Evropska komisija nima pravice zamrzniti kakršnih koli sredstev, dokler zapostavljenost tujih voznikov ni dokazana, tudi trdi Janša in navaja, da Slovenije na tem področju ni obsodilo nobeno sodišče. Če bi komisija na tak način ravnala proti kateri koli drugi članici, bi nastal "kraval", zadevo pa bi obravnaval Evropski svet, je prepričan. "V Sloveniji pa se zdi, kot da je vlada vesela tega dopisa, kot da bi bil spodbujen z naše strani."
"Vlada se je zapletla v nesprejemljivo zgodbo"
"Vlada se je zapletla v neko nesprejemljivo zgodbo. Če je bila pripravljena spremeniti vinjetni sistem na podlagi nekega dopisa, ki ni bil odločba, ni razloga, da se pritiski ne bi nadaljevali," je sklenil Janša.
M. N.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje