
Do zdaj so razdelili 140 sendvičev. Kampanjo bodo nadaljevali vsaj še do poletja.
Subvencionirana študentska prehrana, imenovana tudi študentski boni, se v 33 letih obstoja približuje točki popolne izčrpanosti. Subvencija in doplačilo, ki ga študent plača za posamičen obrok, se iz leta v leto višata, število ponudnikov prehrane pa se manjša. Zaradi pomanjkanja raznolikosti ponudbe in previsokih cen, ki jih študent plača za uravnotežen obrok, so študentski boni vedno bolj nedostopni, posledično pa jih mesečno veliko ostane neporabljenih, je opozorila novinarka Radia Študent Maša Suša.
Kot je poudarila, od povprečno 21 bonov, ki mesečno pripadajo študentu, povprečno porabijo šest do sedem bonov. V povprečju tako 14 do 15 subvencij na osebo vsak mesec "spuščajo v zrak". Ker je upravičencev za subvencionirano študentsko prehrano letos skoraj 60.000, je to po mnenju pobudnikov kampanje dober milijon subvencij letno ali več kot štiri milijone evrov neporabljenih subvencij.
Poleg študentske populacije, ki se spopada z vse večjo prehransko negotovostjo, se družba tudi na splošno spopada z vse večjimi socialnimi stiskami. Zato z akcijo naslavljajo tako študente kot brezdomce. S kampanjo želijo odpreti tudi javno razpravo, kako sistem subvencionirane študentske prehrane popraviti. Predlagajo razmislek o možnosti koriščenja subvencij za nakup sestavin v trgovinah in ustanavljanje javnih menz, je še povedala Suša.
V Društvu Kralji ulice po besedah Jeana Nikoliča pozdravljajo akcijo Radia Študent. "Brezdomstvo je v porastu. Nedavno smo podrli rekord obiska v dnevnem centru, prišlo je vsaj 191 ljudi, sicer pa imamo v povprečju na dan okoli 140 obiskov. Zelo skrb vzbujajoče je, da vedno več mladih doživlja izkušnjo brezdomstva," je dejal. Obžaluje, da še ni bila sprejeta strategija za preprečevanje brezdomstva do leta 2035, ki jo je pripravljalo ministrstvo za delo skupaj z ministrstvom za solidarno prihodnost in Inštitutom RS za socialno varstvo. Meni, da je treba težave brezdomstva reševati od spodaj navzgor.

Juvan predlagal vzpostavitev javnih menz
Akcijo Pomagam na bone podpira tudi državni sekretar ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Dan Juvan. Po njegovem prepričanju sta obe temi, tako subvencionirana študentska prehrana kot brezdomstvo področji, kjer je treba narediti premike naprej. "Kar se tiče študentske prehrane, bi bilo najbolje za dostopno študentsko prehrano v Sloveniji graditi javne menze," je dejal.
A ker je do tega še dolga pot, bi se to najhitreje po njegovem mnenju rešilo z ustanavljanjem javnih menz na fakultetah. Razpis za študentske bone je lahko tem menzam v pomoč, dokler se ne vzpostavi bolj rigiden sistem študentske prehrane, kot ga imajo recimo na Finskem, ki je res osnovan na javnih menzah.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje