Svet stranke Državljanska lista Gregorja Viranta, ki šteje 15 članov, je odločil, da bo Lista pobudo o vladi narodne enotnosti poslala vsem drugim strankam, a pri tem določila "zelo kratek" rok za odločitev. Ne želi namreč zavlačevati in podaljševati sestave vlade, je po seji sveta dejal Gregor Virant.
Če njihov predlog ne bo deležen podpore, bodo v stranki tako intenzivno nadaljevali pogovore za sestavo koalicije z Zoranom Jankovićem, pri tem pa enakovredno obravnavali tudi koalicijsko pobudo SDS-a Janeza Janše. Lista Virant bo do 15. januarja sporočila tudi svojo dokončno odločitev, s kom bodo šli v koalicijo.
Ker so dejanske možnosti za sestavo takšne vlade narodne enotnosti zelo majhne, je Virant pojasnil, da so ves čas to vedeli. S pobudo želijo le povedati, da je to za Listo dobra možnost in da so - če dejansko najdejo pripravljenost pri drugih - pripravljeni prvi storiti korak nazaj in se odpovedati položaju predsednika DZ-ja.
Glede edinega glasu proti, ki ga je prispeval član sveta Marko Pavliha, pa je Virant dejal, da so razprave in mnenja znotraj stranke vedno odprta in si "vedno vse povedo in hvala bogu, da je tako". Pavliha se po Virantovih besedah pravzaprav strinja z vsem, razen z vrstnim redom pobud - vlada narodne enotnosti zanj ne bi smela biti prioriteta, je pojasnil Virant.
K trojčku GRK nujno tudi eden od "velikih"
Vlado narodne enotnosti, ki bi dobila dvetretjinsko ustavno večino, bi morale poleg tako imenovanega sredinskega trojčka Liste Virant, SLS-a in DeSUS-a sestavljati vsaj ena izmed največjih parlamentarnih strank, torej bodisi Lista Zorana Jankovića bodisi SDS in SD. Trojčka se je sicer prijelo medijsko ime GRK (Gregor, Radovan, Karl - po prvih imenih predsednikov strank).
Pavliha: Naša vloga ni dajanje grških pobud
Po končani seji sveta stranke se je izkazalo, da je bil Pavliha edini, ki je pobudi nasprotoval. Po njegovem mnenju bi morali bolj upoštevati "abecedo demokracije". Pod A je Pavliha uvrstil nadaljevanje pogajanj z relativnim zmagovalcem volitev, Listo Zorana Jankovića. Če bodo ta neuspešna, pod B spadajo pogajanja z drugo največjo stranko, šele pod C pa Pavliha uvršča vlado narodne enotnosti in to le zato, ker je to boljše od predčasnih volitev.
"Kot novopečena stranka se moramo držati te abecede in ta ni v dajanju nekih grških pobud," je izjavil pred sejo. Na novinarsko vprašanje, ali se to lahko razume kot kritika predsednika stranke Gregorja Viranta, je odgovoril pritrdilno.
"Zakaj pa smo imeli volitve, če se na koncu izcimi nekaj, kar je posledica nekih seštevanj, mahinacij in permutacij. To ni prav in ljudje so upravičeno zaskrbljeni. Naša stranka mora prva to preprečiti, kajti drugače nam bo skopnelo to, kar smo rekli, da je naša prednost. Da smo povezovalni, da naj bi služili kot most med levico in desnico. To je edini razlog, da sem se stranki pridružil. Če ne, se ne bi," je izjavil Pavliha.
Šušterič kot finančni minister "ni več težava"
Kot je pred sejo pojasnil vodja Virantove pogajalske skupine Janez Šušteršič, naj bi Janković v pisnem odgovoru na pripombe h koalicijski pogodbi popustil tudi pri notranjem in finančnem ministrstvu. Slednjega naj bi v primeru Jankovićeve vlade lahko zasedel tudi Šušteršič, a ta poudarja, da takšno trenutno Jankovićevo stališče za končno koalicijsko pogodbo ne pomeni veliko.
O Arharju in drugih se sploh še ne govori
Glede namigovanj, da bi vodenje vlade narodne enotnosti lahko prevzel bančnik in nekdanji predsedniški kandidat desnice France Arhar, Šušteršič ne ve ničesar. Tudi o vseh drugih imenih, ki so zaokrožila po medijih (Janez Potočnik, Egon Zakrajšek), pa tudi Šušteršič sam ne ve ničesar. To niti ni čas, da bi sploh govorili o imenih, ker pobuda še ni dovolj resna, da bi se te osebe sploh bile pripravljene pogovarjati, je pojasnil Šušteršič. Šušteršič se je dotaknil tudi Pavlihove kritike - svet stranke ima 15 članov, ki vsi razmišljajo s svojo glavo in imajo svoja stališča, je dejal Šušteršič in dodal, da jim je še vedno uspelo doseči skupno smer za naprej.
"Teče lahko vzporedno, to ni blokada"
Šušteršič je napovedal, da se bodo absolutno še naprej pogajali na vse tri strani - z Jankovićem, Janšo in hkrati iskali podporo svoji ideji. "Ne gre za blokado, ti procesi lahko tečejo vzporedno. Gre za to, da smo seznanjeni z vsemi možnostmi in potem skupaj izberemo najboljšo," je sklenil vodja strankine poslanske skupine.
V SD-ju ne podpirajo Virantove ideje
Podpredsedniku SD-ja Patricku Vlačiču se zdi pobuda za oblikovanje vlade narodne enotnosti, potem ko smo imeli volitve, nekorektna in neprimerna. "Ljudje so na volitvah povedali svoje," je poudaril Vlačič in dodal, da se s tem pri ljudeh ustvarja občutek, da politika ni sposobna reševati težav.
V SD-ju se sicer o koaliciji pogovarjajo z Zoranom Jankovićem. Njegov odgovor na pripombe SD-ja k osnutku koalicijske pogodbe še preučujejo, je še pojasnil Vlačič. Kot je povedal, z Jankovićem za zdaj nimajo dogovorjenega nobenega sestanka, počakali bodo na vabilo in se nanj odzvali.
V SDS-u brez komentarja, proti pobudi v NSi-ju
Za vlado narodne enotnosti niso v NSi-ju, bodo pa, kot je pojasnila predsednica Ljudmila Novak, zagotovo za pogovore, če bodo ti potekali "v smislu širše koalicije". V stranki namreč menijo, da razmere niso take, da bi morali sestavljati vlado narodne enotnosti. Po njenem mnenju je pomembno, da dobimo mandatarja, ki mu bo uspelo sestaviti čim širšo vlado.
V poslanski skupini SDS-a predloga za oblikovanje vlade narodne enotnosti še ne komentirajo, saj predloga še niso prejeli.
SLS bo pristopil k pobudi, Janković pričakuje, da mu bo zaupan mandat
Vodja poslanske skupine SLS-a Franc Bogovič je potrdil, da bodo Lista Virant, SLS in DeSUS skupaj preverjali, ali je oblikovanje vlade narodne enotnosti mogoče. Poudaril je, da bo SLS zagotovo pristopil k tej pobudi, če pa ne bo pozitivnih odgovorov, bo potem očitno treba tehtati med levo in desno opcijo.
Bogovič je ob tem dejal, da so bili pri verjetnem mandatarju Zoranu Jankoviću do zdaj dvakrat na pogovorih in mu jasno povedali, da jih v koaliciji z njim ne bo, da pa želijo biti konstruktivni in sodelovati pri reformnih zadevah. Bogovič je potrdil tudi, da mu je Janković ponujal mesto ministra za kmetijstvo. Janković je po njegovih besedah nakazal, da bi jim prepustil omenjeni resor, kot "nosilca zgodbe" pa da vidi ravno Bogoviča.
V Pozitivni Sloveniji pobude za vlado narodne enotnosti ne komentirajo, saj "pričakujejo, da jim bo predsednik republike Danilo Türk zaupal mandat za sestavo vlade". Do takrat pa bodo nadaljevali koalicijske pogovore.
Türk uradnih pogovorov ta teden ne bo nadaljeval
Predsednik države Danilo Türk je po končanih torkovih pogovorih s predstavniki poslanskih skupin napovedal, da bodo pogovore nadaljevali v prihodnjih dneh. V uradu predsednika države pa pojasnjujejo, da za zdaj niso predvideni nikakršni uradni pogovori o mandatarju in da novih posvetovanj s predstavniki poslanskih skupin na način, kot so potekala v torek, v tem tednu zagotovo ne bo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje