O delu na svojem novem položaju je minister za delo, družino in socialne zadeve dejal, da je ekipa, s katero dela, strokovna. "V preteklosti je po moji oceni manjkal konstruktivni dialog s socialnimi partnerji, morebiti kakšen kompromis, in bi bilo več od narejenega tudi uveljavljenega," je povedal v MMC-jevem spletnem klepetu.
Kot tri prioritetne naloge, ki se jih bodo na ministrstvu lotili v prihodnje, je minister navedel uveljavitev nove socialne zakonodaje, prenovo delovno-pravne zakonodaje v smislu prožne varnosti in prenovo aktivne politike zaposlovanja (APZ).
"Pravice moramo ukladiti s prilivi v blagajno"
Glede spopadanja z izzivi in delom v prihodnje je Vizjak dejal, da je tveganje pri učinkih njihovega dela povezano s tem, "ali je že dozorelo spoznanje širše javnosti, da smo v izjemno slabem javno-finančnem položaju, ko trošimo za 20 odstotkov več, kot ustvarimo". Dodal je še, da moramo posledično pravice uskladiti s prilivi v blagajno.
"Huda kri" zaradi manjšega prejemka socialnih transferjev
Po besedah Vizjaka je za slabo uveljavljanje socialne zakonodaje med drugim odgovoren tudi nekdanji minister, "ki je hitel z začetkom izvajanja in preslišal priporočila, da bi za pol leta zamaknili projekt". Zatrdil je, da bo naredil vse, da upravičenci prejmejo odločbe čim prej, hkrati pa se zaveda "hude krvi", ki bo prisotna pri tistih, ki od zdaj ne bodo več v tolikšni meri prejemali socialnih transferjev.
Glede težav, povezanih z izvajanjem nove zakonodaje na področju uveljavljanja pravic iz javnih sredstev, pa je še dejal, da je prioriteta ta, da sistem čimprej nemoteno deluje. "Odgovornosti bomo ugotavljali, ko bodo odločbe izdane in bomo imeli celovitejši pregled nad zadevo," je pojasnil.
Kaj je bilo narobe s Svetlikovo pokojninsko reformo?
Vizjak je glede pokojninske reforme prejšnje vlade dejal, da se njihova sprememba od prejšnje razlikuje v tem, da bo uveljavljen informativni podatek o vplačanih sredstvih posemeznika, bolj se bo spodbujalo delo tistih v gospodarstvu, ki izpolnjujejo pogoje za upokojitev, omejili pa bodo tudi predčasno upokojevanje.
Vizjak: Projekt "Južni tok" lahko ustvari nova delovna mesta
Na vprašanje, kje je novih 80.000 delovnih mest, o katerih je minister govoril pred volitvami, je Vizjak odgovoril, da je pomemben ukrep, ki ga načrtujejo, uvedba davčnih razbremenitev in davčnih olajšav za investicije v gospodarstvu, ki lahko s tem ustvari nova produktivna delovna mesta. Zagnati želijo investicije, zlasti tiste, financirane z evropskimi sredstvi in iz zasebnih virov. "Pred nami je tudi velika investicija v projekt "Južni tok". Vse to lahko ustvari nova delovna mesta in rast," je pojasnil.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje