Foto: Radio Maribor/Nataša Rižnar
Foto: Radio Maribor/Nataša Rižnar

Novelo zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki predvideva ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in uvedbo obveznega zdravstvenega prispevka, je v torek v parlamentarno proceduro vložila poslanska skupina Svoboda. Višina obveznega zdravstvenega prispevka bo 35 evrov mesečno, z možnostjo valorizacije enkrat letno. Prejemnik sredstev pa bi bil po novem Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ne pa več tri zasebne zavarovalnice. Uveljavitev sprememb je predvidena 1. septembra letos.

Kot je na novinarski konferenci povedal minister za zdravje Danijel Bešič Loredan, je bila na seji vlade sprejeta uredba, ki bo postala pravna podlaga za zamrznitev cen dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja do njegove ukinitve. Uredbo, s katero bodo zamrznili cene, pa bodo sprejeli na petkovi dopisni seji. "Dvigovanje cen dopolnilnega zavarovanja je nesprejemljivo," je ob tem ponovil minister.

Minister: Pravice iz zdravstvenega varstva se v ničemer ne zmanjšujejo

Po oceni Slovenskega zavarovalnega združenja bo zaradi večanja stroškov v zdravstvu za opravljanje storitev zmanjkalo 200 milijonov evrov. Minister pa zagotavlja, da bo t. i. košarica storitev ostala nespremenjena. "Na kratko, to ostaja povsem enako, vsem prebivalcem Slovenije se pravice iz zdravstvenega varstva v ničemer ne zmanjšujejo," je zatrdil. Razliko na račun stroškov v zdravstvenem sistemu, ki bodo nastali, bodo z racionalizacijo najprej poiskali znotraj zdravstvenega sistema, obljublja. "Če bo denarja zmanjkalo, ga bomo zagotovili iz proračuna," je zagotovil minister.

Napovedal je, da bodo morali najpozneje do naslednje pomladi zagotoviti stabilno financiranje javnega zdravstvenega sistema. "Vsi, ki bodo na tej poti želeli sodelovati, so dobrodošli s predlogi," je dejal. Novela zakona je vložena po rednem postopku, zato si po ministrovih besedah želijo dejavne javne razprave in tega, da najdejo konsenz.

Bešič Loredan je tudi pojasnil, da je do njega kot ministra želela priti direktorica ene od zavarovalnic, tako formalno kot neformalno. "To je lobistični stik, to je nesprejemljivo, zato je nisem sprejel," je poudaril. "Seveda če bi zavarovalnice prišle prej in se zavedale, da je dopolnilno zdravstveno zavarovanje eden od stabilnih temeljev financiranja javnega zdravstvenega sistema, ne zgolj zavarovalni produkt, bi se lahko zgodba obrnila drugače," je dodal.

Tako za upokojence kot za oproščene plačevanja ne bo sprememb

Sorodna novica "Prispevek bi bil 35 evrov. Vsa sredstva ostanejo v javnem zdravstvenem sistemu."

Ko bo novela zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju sprejeta, bodo obvezni zdravstveni prispevek plačevali vsi državljani. Za upokojence, ki jim obvezno zdravstveno zavarovanje krije Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz), se po pojasnilih ministra "ne spremeni nič". Upokojenec tudi danes na račun dobi neto pokojnino, od katere dopolnilno zdravstveno zavarovanje prek položnice plača zasebni zavarovalnici, po novem pa bo obvezni zdravstveni prispevek "nakazan neposredno na ZZZS", je Bešič Loredan pojasnil na novinarski konferenci po seji vlade.

Na Zpizu so pojasnili, da z novelo zakona niso bili predhodno seznanjeni. Ob pregledu predloga, objavljenega na spletni strani DZ-ja, pa ugotavljajo, da predlog za nekatere skupine zavarovancev po zakonu določa, da je zavezanec za plačilo obveznega zdravstvenega prispevka zavod. To so tisti, ki so že zdaj oproščeni plačila dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, denimo otroci, ki so prejemniki družinske pokojnine in so po dopolnjenem 18. letu nezmožni za delo. "Za navedene zavarovance se prispevek ne bo odtegoval od njihovega pokojninskega prejemka," so pojasnili na Zpizu.

Kot je bilo razumeti ministra, pa bo za prebivalce, ki jim je po zakonu priznana pravica do plačila prispevka za obvezno zavarovanje iz proračuna, tudi obvezni zdravstveni prispevek plačan iz proračuna. "Če si nekdo sam ne more tega plačati, je pod pragom revščine, bomo to pokrili," je dejal. Sicer pa bodo to, kdo bo zavezanec za obvezni zdravstveni prispevek, podrobneje definirali med parlamentarno proceduro, je bilo razumeti ministra.

Cena dopolnilnega zavarovanja zamrznjena

Dopolnilno zavarovanje pri zavarovalnicah plačuje skoraj 1,5 milijona ljudi

Sorodna novica Zavarovalno združenje in ZZZS ukinjanje dopolnilnega zavarovanja razumeta kot politično potezo

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je zdaj prostovoljno. Pri zasebnih zavarovalnicah ima to sklenjeno 1.494.581 zavarovancev; 309.640 pri zavarovalnici Generali, 449.649 pri Triglavu in 735.292 pri Vzajemni, poroča Delo. Iz podatkov, ki jih je posredovalo Slovensko zavarovalno združenje, je dopolnilno zdravstveno zavarovanje v letu 2022 sklenilo 100.629 ljudi, sklenjenih je bilo 99.547 zavarovalnih polic. Obračunana zavarovalna premija pa je v letu 2022 znašala 632.770.630 evrov. Zavarovalnice so od dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v letu 2022 izplačale 609.677.712 evrov.

Za primerjavo – v letu 2019, ko so zavarovalnice nazadnje dvignile znesek premij dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, je tega sklenilo 1.011.317 zavarovancev, sklenjenih je bilo 454.304 zavarovalnih polic. Obračunana zavarovalna premija je v letu 2019 znašala 585.903.336 evrov. Zavarovalnice so od dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v letu 2019 izplačale 505.975.981 evrov.