Sredstva za ta namen se bodo v primerjavi z letošnjim letom prihodnje leto povečala za okoli 148 milijonov evrov. Dogovor naj bi bil podpisan v torek, če bo dobil podporo tudi v sindikalnih centralah.
Glede na dogovor bodo javni uslužbenci prihodnje leto dobili višji, čeprav še vedno znižan regres, s septembrom pa se bo tudi sprostila znižana plačna lestvica.
Leta 2016 bodo izplačana tudi napredovanja, ki pa niso bila predmet pogajanj. Premije kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja bodo ostale na isti ravni kot letos.
O postopnem sproščanju preostalih ukrepov in okviru za rast mase stroškov dela v javnem sektorju v obdobju 2017-2019 pa se bodo vlada in sindikati pogajali na začetku prihodnjega leta. Dogovor naj bi bil sklenjen najpozneje do konca aprila 2016.
"Na meji mogočega"
Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je pojasnil, da je dogovor za vladno stran na meji mogočega, vendar ne bo podrl proračuna, kot je načrtovan za leto 2016.
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj še meni, da je pomembno, da se od podaljševanja varčevanja premikajo k postopnemu izboljševanju pogojev.
Pomembno pa je po njegovem mnenju tudi, da dogovor velja za eno leto, kar pomeni, da so stvari za naprej odprte. "Verjamemo, da bo vlada konstruktivna v teh pogovorih in bomo prišli do rešitve," je še dejal.
Mramor ni bil zelo optimističen
Pogajanj se je udeleževal tudi finančni minister Dušan Mramor, ki ob prihodu na srečanje izjav za medije ni dajal, je bil pa v preteklih dneh glede možnosti današnjega dogovora s sindikati sicer manj optimističen.
Vlada je sicer želela podaljšati večino varčevalnih ukrepov, ki bi se po dogovoru s konca preteklega leta sprostili z novim letom, med drugim znižano plačno lestvico, regres, delovno uspešnost in premije dodatnega pokojninskega zavarovanja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje