V pismu, ki ga je medijem poslal nekdanji minister za zdravje Dušan Keber, so podpisniki zapisali, da "najostreje obsojajo vladni ukrep, ki je preusmeril odločanje državljanov in državljank za cepivo Janssen z določilom, da se dokazilo o izpolnjevanju pogoja PCT pridobi na dan cepljenja. Ker se to cepivo daje v enem odmerku, je to v očeh državljanov pomenilo veliko prednost pred drugimi cepivi v dveh odmerkih, med katerima morajo miniti trije ali štirje tedni."
Z odlokom o izpolnjevanju pogoja PCT je vlada po njihovem mnenju na zavajajoč način sprožila odločanje za manj učinkovito in manj varno cepivo. "Za cepivo Janssen pred tem odlokom ni bilo posebnega zanimanja zaradi zapletov, zlasti pri mlajših ženskah, zaradi katerih so ga v številnih državah omejili na starejše osebe ali celo opustili. Toda ne pri nas. Če dvajsetletna Katja ne bi bila zavedena, bi se morda odločila za drugo cepivo," so zapisali
Na novinarski konferenci 29. septembra, na dan smrti 20-letnice, je Bojana Beović, vodja svetovalne skupine za cepljenje, dejala, da so na začetku leta, ko so se začeli pojavljati resni neželeni učinki vektorskih cepiv, v skupini večkrat naslovili to vprašanje: "Pri čemer moram reči, da v tej razpravi nismo bili enotni, a je na koncu prevladalo mnenje, da je pametno, da se držimo besedila Evropske agencije za zdravila. Na začetku poletja, ko je bilo cepiva dovolj, pa smo izrecno priporočili, naj se v državi prednostno uporabljajo mRNA-cepiva." EMA ni nikoli podala kakršne koli omejitve za uporabo cepiva Janssen, a hkrati javnost od odločevalcev ni slišala pozivov, naj se državljani raje cepijo z mRNA cepivi.
Po 15. septembru so vladne službe skušale zagotoviti večje količine cepiva Janssen
S 15. septembrom, ko je v Sloveniji začel veljati odlok o izpolnjevanju pogoja PCT, se je začela večati poraba cepiva Janssen. Pri cepljenju s tem cepivom je namreč cepljeni pogoj PCT izpolnjeval že isti dan, ne glede na to, da zaščita v telesu nastopi šele čez približno 14 dni. Če pa se je posameznik sredi septembra odločil za prvi odmerek mRNA-cepiva, se je zavedal, da bo moral čakati še mesec dni na drugi odmerek, potem pa bo lahko dobil potrdilo o izpolnjevanju pogoja PCT.
Koordinator za logistični del cepljenja proti covidu-19 Jelko Kacin je 21. septembra, dober teden pred smrtjo 20-letnice, izjavil, da se vlada trudi zagotoviti dodatne količine cepiva proizvajalca Janssen poleg odmerkov, ki so Sloveniji zagotovljeni glede na delež prebivalstva znotraj Evropske unije.
Cepiva Janssen je teden prej v nekaterih cepilnih centrih zaradi velikega zanimanja namreč celo zmanjkalo, je takrat poročal STA. "V četrtek bo šlo v razvoz še 21.000 odmerkov cepiva Jannsen, ki jih pričakujemo v sredo," je v torek, 21. septembra, zagotavljal Kacin.
Tudi minister za zdravje je potrdil, da je bil septembra izkazan večji interes za cepivo Janssen, zato so skušali zagotoviti dodatne količine tega cepiva. Tudi v tem času v javnost ni prišlo nikakršno opozorilo, naj se mlajše ženske ne odločajo za vektorska cepiva, ali obvestilo vsem državljanom, da stroka ob zadostni razpoložljivosti vseh cepiv priporoča cepljenje z mRNA-cepivi (cepivi proizvajalcev Pfizer in Moderna).
"Ko gre za življenja in zdravje ljudi, naj zdravnike vodita poklicna etika in splošna moralna načela. Če jih že preveč pogrešamo pri politikih, lahko njihova odsotnost pri zdravnikih, sploh v času epidemije, predstavlja še eno katastrofo. Zato pričakujemo, da se bodo na vsebino zgrešenega odloka množično odzvali in ga zavrnili," so še zapisali v Forumu za demokracijo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje