Kot so sporočili iz vodstva RTV Slovenija, so s Sindikatom delavcev radiodifuzije Slovenije in Sindikatom kulturnih in umetniških ustvarjalcev RTV Slovenija pregledali vse poklice na javnem zavodu in ugotovili, da je 136 poklicev v produkciji in na umetniškem področju podplačanih oz. uvrščenih v neprimerni razred. Odprava plačnih nesorazmerij bo za omenjene poklice začela veljati že od 1. januarja naslednje leto, so zapisali.
"S podpisom aneksa številka 14 h kolektivni pogodbi javnega zavoda je vodstvo razrešilo tudi eno od stavkovnih zahtev Koordinacije novinarskih sindikatov RTV Slovenija, četudi ta pri pripravi aneksa številka 14 v nobenem delu ni sodelovala," so dodali in se preostalima dvema sindikatoma zahvalili za konstruktivno držo. Koordinacija novinarskih sindikatov RTV Slovenija sicer k podpisu aneksa ni bila povabljena.
Kolektiv RTV SMO opozarja na sporni člen
Predstavniki zaposlenih, združenih v kolektiv RTV SMO, pa ob tem opozarjajo, da je vodstvu z aneksom "uspelo poskrbeti za svoje najožje sodelavce". Aneks h kolektivni pogodbi namreč v 7. členu določa, da tistim, ki se jim prekine pogodba o zaposlitvi brez posebej podanega izrecnega soglasja, pripada odpravnina v višini toliko bruto plač, kolikor bi jih po pogodbi še prejeli, vendar največ v višini 20-kratnika osnove. Delavcu, ki mu ponovno stopi v veljavo pogodba o zaposlitvi za delovno mesto, ki ga je pred tem že opravljal, pa po novem pripada odpravnina do največ 7-kratnika osnove.
V kolektivu ob tem poudarjajo tudi, da je generalni direktor Andrej Grah Whatmough odsoten, in mu očitajo, da se na ta način izogiba svoji razrešitvi. Zaradi odsotnosti sicer že dober teden dni ne podpisuje dokumentov in pogodb, vendarle pa mu je uspelo podpisati omenjeni aneks, so še zapisali na svoji spletni strani.
"Z določbami o odpravninah smo odgovorili na pomisleke sindikatov"
S službe za komuniciranje RTV Slovenija so sporočili, da je aneks h kolektivni pogodbi "rezultat intenzivnega socialnega dialoga, ki je potekal vse od spomladi tega leta". Kot dodajajo, se z aneksom tudi urejajo določena področja, ki so se v socialnem dialogu izkazala za problematična, npr. ureditev dela v neenakomernem delovnem času. "Z rešitvijo, ki je del aneksa, so se strinjali vsi reprezentativni sindikati javnega zavoda, pa tudi Svet delavcev RTV Slovenija," so dodali. Na vprašanje, zakaj Koordinacija novinarskih sindikatov RTV Slovenija k podpisu aneksa ni bila povabljena, sicer niso odgovorili.
Kot zatrjujejo v službi za komuniciranje, so pomemben del aneksa tudi določbe za varstvo delavcev. "Z določbami o odpravninah pa smo odgovorili na pomisleke sindikatov, da bi bila v prihodnosti zaradi slabe finančne situacije možna odpuščanja in premestitve na nižja ovrednotena delovna mesta," so zapisali.
Ob tem so dodali še, da sta aneksa št. 12 in 13 prinesla prihranek stroškov dela v naslednjem letu v višini več kot 5 milijonov evrov. "Finančna negotovost v prihodnjem letu tako izhaja zgolj iz naslova skokovite rasti cene električne energije, na katero vodstvo RTV Slovenija nima nobenega vpliva," so sporočili.
Zaradi odsotnosti generalnega direktorja brez razprave o predlogu razrešitve
Programski svet RTV Slovenija zaradi odsotnosti generalnega direktorja v ponedeljek tudi ni razpravljal o predlogu za njegovo razrešitev, ki ga je podpisalo 12 od skupno 29 programskih svetnikov. Grahu Whatmoughu bi namreč morali po statutu RTV Slovenija omogočiti, da o očitkih poda mnenje, a ga na seji ni bilo, niti se ni pisno izrekel o pobudi.
V vodstvu RTV Slovenija pravijo, da je Grah Whatmough na bolniškem dopustu, pooblastilo za predstavljanje pred organi zavoda, tudi programskim svetom, pa je podelil direktorju TV Slovenija Urošu Urbaniji. Na pooblastilu je zapisano, da velja do preklica.
Koordinacija novinarskih sindikatov RTV Slovenija sicer stavka z zahtevami po novinarski, uredniški in institucionalni avtonomiji, dogovoru o kadrovski politiki, pogajanjih o dvigu najnižjih plač na RTV Slovenija in socialnem dialogu. Pogajanja z vodstvom doslej niso prinesla pomembnejšega napredka.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje