Spomeniki na Bazi 20 v Kočevskem rogu. Foto: MMC RTV SLO
Spomeniki na Bazi 20 v Kočevskem rogu. Foto: MMC RTV SLO

Baza 20, kjer je bilo v letih 1943 in 1944 bivališče političnega vodstva slovenskega narodnoosvobodilnega gibanja, je po besedah ministrice za kulturo Aste Vrečko simbol upora, poguma, solidarnosti in neomajne vere v človečnost. "Je edini tovrstni ohranjeni kompleks sedeža vodstva nekega odporniškega gibanja med drugo svetovno vojno v Evropi in tako ne predstavlja le enega najpomembnejših spomenikov slovenske kulturne dediščine, ampak je del dediščine človeštva," je dodala v nagovoru.

Poudarila je, da je poleg vojaških in političnih dejavnosti Baza 20 predstavljala tudi kulturno in umetniško središče, hkrati je bil Kočevski rog zatočišče številnim partizanskim bolnišnicam. "Vzpostavili so se temelji javnega zdravstva, predvsem pa globoke empatije, nesebičnosti in zavezanosti k skrbi za lajšanje trpljenja ranjencev in obolelih," je dejala.

Pred nekaj dnevi smo se spominjali žrtev genocida v Srebrenici, dogaja se genocid v Gazi, je opozorila ministrica. "Zdi se, da je svet pozabil, kaj vse smo preživeli, kako nesmiselne so vojne in kam privede sovraštvo do sočloveka," je dejala Vrečko.

Pozvala je, da ne smemo nikoli pozabiti, da današnja Evropa temelji na boju proti fašizmu in nacizmu. Zato moramo po njenih besedah nadaljevati dediščino solidarnosti in vizije v boljšo prihodnost, nestrinjanja pa "reševati za mizo, in ne na bojiščih, kjer bodo namesto uničevalnega orožja prioriteta zdravstvo, izobraževanje, znanost, kultura, šport in dostojno življenje vseh".

Spominsko slovesnost v Bazi 20 je organiziral Pokrajinski svet Zveze borcev za vrednote NOB-ja Dolenjske in Bele krajine.