Ob 15. uri so v Ljubljani in Celju izmerili 35 stopinj Celzija, v Mariboru, Murski Soboti, Portorožu in Novem mestu 34, v Krškem 36, najbolj vroče pa je bilo v Novi Gorici, kjer je temperatura že drugi dan zapored presegla mejo 37 stopinj Celzija. O vročinskem valu sicer poročajo iz večjega dela Evrope.
Med največjo vročino se izogibajte velikim telesnim naporom, uživajte dovolj tekočine in lahko hrano. Vročina bo najbolj neprijetna v mestih, znosnejša pa v naravnem okolju, zlasti v višjih legah. Čeprav je hlad, ki jo prinaša klimatska naprava, dobrodejen, pa s temperaturno razliko ne smemo pretiravati. Priporočljiva razlika med naravnim okoljem in hlajenim prostorom je okrog deset stopinj Celzija.
V Sloveniji danes skorajda ni bilo kraja, kjer se temeprature niso dvignile nad 30 stopinj Celzija. Meteorologi sicer napovedujejo skorajšnjo ohladitev za stopinjo ali dve, a v tej dolgotrajni vročini je to precej slaba tolažba.
O hudem vročinskem valu poročajo tudi iz Evrope. Potem ko so se že prejšnji teden temperature v Španiji povzpele na rekordnih 49 stopinj Celzija, je v teh dneh vročina zajela skorajda vso Staro celino. Francoski vremenoslovci poročajo, da je letošnje poletje najbolj vroče po drugi svetovni vojni. V več nemških mestih so se temperature dvignile na 40 stopinj Celzija, zaradi česar je umrlo pet ljudi. V Španiji je zaradi vročine v tednu dni umrlo že 16 ljudi.
V Ljubljani so v ponedeljek že 34-ič letos namerili 30 stopinj Celzija ali več, kar je stoletni rekord. Z Urada za meteorologijo Agencije RS-a za okolje so sporočili, da so nazadnje toliko vročih dni v Ljubljani našteli leta 1998, ko jih je bilo 33. V Novi Gorici so rekord presegli v nedeljo, danes pa je bil tam že 55. dan, ko so namerili vsaj 30 stopinj Celzija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje