Foto:
Foto:
Vzajemna je že julija zamrznila dvig premij za starejše od 60 let.

Odvetnik Vzajemne Stojan Zdolšek je dejal, da zahteve agencije po spremembah statuta nimajo zakonske podlage. Poleg tega bodo predlagali, da se do odločitve vrhovnega sodišča zadrži izvršitev uredbe.

Zdolšek je še dejal, da bo v nasprotnem primeru zavarovalnica v predpisanih treh mesecih sklicala skupščino, vendar je sprememba statuta odvisna od delegatov, ki jih ne morejo prisiliti v sprejetje kakršne koli odločitve.

Sprememba statuta
Agencija je v ponedeljek ugotovila, da Vzajemna krši zakon o zavarovalništvu, in ji naložila spremembo statuta. Vzajemna mora v treh mesecih spremeniti svoj statut, da bodo v njeni skupščini enakopravno zastopane vse generacije zavarovancev.

Vzajemna naj bi kršila načelo medgeneracijske vzajemnosti s svojim statutom in povišanjem premij za zavarovance, starejše od 60 let. Uprava in nadzorni svet Vzajemne sta sicer že odpravila sklep o povečanju premij za omenjene zavarovance.

Kršenje medgeneracijske vzajemnosti
Zavarovalnica je kršila načelo medgeneracijske vzajemnosti, ko je junija sprejela sklep o spremembi premijskega cenika za dopolnilna zdravstvena zavarovanja brez rezervacij za starost.

Tako bi se ta povečala za 13,5 odstotka, sočasno pa bi se za zavarovance, mlajše od 60 let, odobril popust v takšni višini, da bi njihova premija tudi po spremembi premije ostala nespremenjena.

Medgeneracijsko vzajemnost po mnenju agencije krši tudi statut zavarovalnice, saj ne določa sestave skupščine zastopnikov tako, da bi bila odraz strukture članstva glede na to, ali so v delovnem razmerju oziroma upokojeni.

Zavarovalnica bo morala v roku treh mesecev od vročitve odredbe sklicati skupščino, ki bo ustrezno spremenila določbe statuta. V roku šestih mesecev pa bo morala uprava Vzajemne izvesti nove volitve v skupščino zastopnikov članov.

Sporno povišanje premij
Kot je znano, je Vzajemna junija napovedala zvišanje premij dodatnega zdravstvenega zavarovanja za zavarovance, starejše od 60 let, s 1. avgustom, ki bi ga občutilo 383.000 zavarovancev. Kot razloge za dvig premij so navedli negativne rezultate v tekočem poslovanju.

Na Vzajemni so opozorili, da je za negativno poslovanje poleg neugodne starostne strukture krivo predvsem odlašanje države z uvedbo sistema izravnalnih shem, ki jih predvideva že leta 2000 sprejeti zakon o zavarovalništvu in s pomočjo katerega bi preprečili diskriminacijo starejših zavarovancev.