Foto:
Foto:

Ukrep, ki določa 13,5-odstoten dvig za starejše od 60 let, naj bi bil potreben zaradi negativnega rezultata poslovanja v preteklem letu, ta pa naj bi bil posledica odlašanja države z uvedbo sistema izravnalnih shem ter neugodne starostne strukture zavarovancev.

Člani skupščine so sicer vlado že pozvali, naj sprejme potrebne ukrepe za uvedbo sistema izravnalnih shem, s pomočjo katerega bi preprečili diskriminacijo starejših zavarovancev.

Ob tem je Jaklič tudi poudaril, da bi v primeru, če ne bi povišali premij, imela zavarovalnica ob koncu leta za približno štiri milijarde tolarjev izgube. Poslovno leto 2003 so sicer kljub slabšim napovedim zaključila uspešno.

Zavarovanci nad 60 let porabijo največ
V Vzajemni predstavljajo starejši od 60 let tretjino vseh zavarovancev ter prispevajo 37 odstotkov vseh vplačanih premij, po drugi strani pa je njihov delež v škodah več kot 60-odstoten. Kot ocenjuje Jaklič, se njihova zavarovalnica bistveno loči od drugih svojih tekmic na trgu dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja prav v starostni strukturi zavarovancev.

Povišanje premij kršitev socialnega sporazuma?
Minister za delo Vlado Dimovski je sicer na seji Ekonomsko-socialnega sveta predlagal sklep, v katerem Vzajemno poziva k ponovni opredelitvi do povišanja, s katerim naj bi kršila socialni sporazum.