Opozarjajo namreč, da zgolj razlaga vladnega odloka, kot jo je podalo ministrstvo, po njihovi presoji sodišč ne more zavezovati.
Na ministrstvu za pravosodje so se glede izpolnjevanja pogoja PCT (preboleli, cepljeni, testirani) za stranke in zaposlene na sodiščih v ponedeljek sestali minister za pravosodje Marjan Dikaučič, minister za zdravje Janez Poklukar in predsednik Vrhovnega sodišča.
Na sestanku so po navedbah ministrstva razjasnili odprta vprašanja v zvezi z razlago in izvajanjem odloka o obveznem izpolnjevanju pogoja PCT. Strankam in udeležencem v sodnih postopkih tako pogoja PCT ni treba izpolnjevati. Kot so pojasnili, strank ni mogoče obravnavati kot uporabnike storitev ali udeležene pri izvajanju dejavnosti, saj gre za izvajanje oblastnih nalog države.
Navedeno pa ne velja za sodnike in sodno osebje, zaposleno na sodišču. Pri poslovanju sodišč je po navedbah ministrstva namreč pomemben drugi odstavek 6. člena veljavnega odloka, ki določa, da osebe, ki pridejo na sodišče v funkciji izvajanja svojega dela ali poklica, pogoj PCT izpolnjujejo, če se enkrat tedensko testirajo s hitrimi antigenskimi testi.
Sodni svet je sicer prejšnji teden izdal stališče, v katerem navaja, da z odlokom vlade o obveznem izpolnjevanju pogoja preboleli, cepljeni, testirani (PCT) ni mogoče omejevati dostopa do sodišč in njihovega dela. Vsakršno poseganje v ustavno in zakonsko ureditev položaja sodstva s podzakonskimi predpisi je namreč nedopustno, saj skladno z ustavo ureditev sodišč lahko določa le zakon, so zapisali.
Ministrstvo za pravosodje je glede zahtevanih pogojev PCT za stranke in zaposlene na sodiščih ob tem opozorilo, da ti ne veljajo za nujne postopke socialne in družinske problematike. Poudarili so še, da je za nemoten potek sodnega postopka potrebno konstruktivno sodelovanje vseh strank in udeležencev.
Pogoj PCT ostaja v državni upravi
Za več kot 30 tisoč zaposlenih v državni upravi, kamor spadajo vojska, policija, upravne enote, ministrstva, agencije in uradi, še naprej velja pogoj PCT, in ne pogoj PC.
Neprebolevniki in necepljeni uslužbenci se bodo lahko še naprej testirali in tako dokazovali izpolnjevanje pogoja PCT.
Ustavno sodišče je namreč odlok vlade, ki bi od danes vpeljal pogoja prebolevnost ali cepljenje, zadržalo. Kot je za TV Slovenija v četrtek pojasnil predsednik Ustavnega sodišča Rajko Knez, namreč manjka zakon, po katerem bi take spremembe uveljavljali. Poseganje v človekove pravice mora biti urejeno z zakonom.
Ustavno sodišče je odločalo le o začasnem zadržanju odloka, zato je popolnoma mogoče, da bo pogoj obveljal pozneje. Kdaj bi se to lahko zgodilo, ni mogoče napovedati. Naslednja seja ustavnega sodišča je napovedana za četrtek, a dnevni red še ni znan. Tudi glede možnosti uvajanja pogoja PC za vse, še ni mogoče napovedovati ničesar, bi pa pričakovali, da bo vlada z morebitno takšno potezo počakala na končno odločitev ustavnih sodnikov. Če so začasno zadržali odlok o pogoju PC v državni upravi, lahko namreč pričakujemo, da bi enako storili tudi z odlokom, ki bi ta pogoj še razširil, je poročal novinar TV Slovenija Matej Luzar.
Sodna oblast želi biti izvzeta iz pogoja PCT
Vrhovno sodišče je ministrstvu za pravosodje predlagalo, da se pri izpolnjevanju odloka PCT izrecno izvzame sodno oblast, "da bo lahko sodstvo nedvoumno in avtonomno uredilo svoje poslovanje v trenutnih razmerah".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje