Vlada in Fides vseeno nista dosegla dogovora o dvigu zdravniških plač, a stališča so se zbližala. Ker je za petek napovedana zdravniška stavka, tako že zmanjkuje časa za dogovor. Vlada še vedno vztraja pri 15-odstotnem povišanju plač, ponuja pa tudi boljše plačilo za najzahtevnejša dela.
Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin si želi dogovor, zato so predlog preučili. Zdravniki sicer že opozarjajo, da če stavka bo, bo tudi zelo dolga, lahko tudi več mesecev. Na pogajanjih je bila prisotna tudi ministrica za zdravje Zofija Mazej Kukovič.
Država je segla v žep, sindikalni pa so prazni
Ministrstvo za šolstvo je tako učiteljskim sindikatom ponudilo uvrstitev v višji plačni razred, a možnost stavke ostaja odprta. Po besedah šolskega ministra Milana Zvera to pomeni dodatnih 24 milijonov evrov, pri čemer se menda druga stran ni približala njihovi pogajalski poziciji.
Glavni pogajalec učiteljev Branimir Štrukelj pa je priznal, da je vladna stran naredila korak naprej, vendar je po njegovem mnenju izračun za to pretiran. Po njihovih izračunih namreč predlagani 4-odstotni dvig plač zahteva okoli 10 milijonov evrov več denarja.
V torek dokončna odločitev o učiteljski stavki
Naslednji torek naj bi se pogajalski skupini spet sešli pred izredno sejo glavnega odbora Sviza in če do takrat ne bo prišlo do dogovora, se bodo na seji odločali o sklicu enodnevne stavke.
Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture zahteva, da se ohrani primerljivost učiteljskega poklica z delovnimi mesti v javni upravi in zdravstvu. Nov plačni sistem naj bi povzročal nove razlike, ki jih je odpravil ravno aneks za vzgojo in izobraževanje iz leta 2002.
Glavni vladni pogajalec, minister Virant, pa je spomnil, da so se plače učiteljev dvigovale v obdobju od 2002 do 2006, oziroma v času, ko je bil dvig plač drugih v javnem sektorju zamrznjen.
Kako so zdravniki pripravljeni na stavko?
V zdravstvenih ustanovah so na možnost stavke različno pripravljeni. V ljubljanskem kliničnem centru tako še vedno upajo, da je ne bo in se še niso začeli pripravljati nanjo. V mariborskem kliničnem centru pa imajo organizacijski načrt za primer stavke izdelan že od prejšnjih stavk.
V Šempetru bodo oskrbeli več pacientov kot v Celju
V celjski bolnišnici bo delo omejeno na zakonski minimum, kar pomeni, da bodo opravljene vse zdravniške storitve, katerih opustitev bi lahko vodila v nepopravljivo poslabšanje zdravja ali v smrt.
Tako bodo celjski zdravniki že v petek začeli prenaročati paciente, ki niso nujni primeri. Pacienti bodo tako v času morebitne stavke prejemali le začasne odpustnice, končni izvidi pa bodo znani šele po končani stavki. Sicer pa bodo o nastopu stavke bolnike obvestili prek medijev.
Zdravniki v šempetrski bolnšnici pa bodo v primeru stavke redno obravnavali tudi nenujna bolezenska stanja za bolnike mlajše od 18 ter starejše od 65 let. Prav tako bodo oskrbeli nosečnice, obolele za nalezljivimi boleznimi ter vsa nujna bolezenska stanja ne glede na starost bolnikov.
B. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje