Predlog predvideva bistveno povišanje kazenskih točk in glob za prekrške, povezane s prekoračitvijo hitrosti, nevarnim prehitevanjem ter vožnjo pod vplivom alkohola in mamil. Za najhujše kršitve je predviden tudi zaseg motornega vozila.
Po besedah prometnega ministra Radovana Žerjava spremembe prinašajo več varnosti vsem udeležencem v prometu. Predvidena je tudi nova oblika vozniškega dovoljenja, ki naj bi se izdajala v obliki plastičnih kartic žepnega formata.
Deljena mnenja o povezavi med kaznimi in varnostjo
Poslanci so glede vprašanja, ali bodo višje globe za prometne prekrške prispevale k večji prometni varnosti, razdeljeni. V SDS-ju podpirajo prizadevanje vlade in menijo, da se bo tako doseglo izboljšanje varnosti na cestah, a se zavedajo, da zakon ni dokončna in edina rešitev. Tudi po mnenju Jožefa Horvata (NSi) novela zakona kakovostno zasleduje cilj zmanjšanja števila najhujših prometnih nesreč, zato jo sam podpira, a žal ne more zagotoviti podpore celotne poslanske skupine.
Poslanci SLS-a zelo podpirajo zvišanje denarnih kazni in poudarjajo, da zakon uvaja še vse kaj drugega kot represalijo ter pomeni dobro osnovo. Novelo podpirajo tudi v DeSUS-u, a so skeptični, da bo resnično pripomogla k doslednejšemu spoštovanju cestnoprometnih predpisov.
Janko Veber (SD) je opozoril na uvajanje visokih kazni, za katere ni nobenih podatkov, ali so usklajene z življenjskim standardom večine državljanov. Predloga prav tako ne podpirajo v LDS-u, saj se jim zdi, da nekatera, sicer pereča vprašanja, rešuje na plečih državljanov.
V poslanski skupini Zares so prepričani, da je zakon slab, saj zanemarja prometno kulturo. Tudi po mnenju Srečka Prijatelja (SNS) uvajanje novih represalij ne bo zmanjšalo števila mrtvih na cestah, saj meni, da je težava predvsem v slabi cestni infrastrukturi. Podobno je povedal tudi Boštjan Zagorac (Lipa), ki je prepričan, da med višino kazni in številom smrtnih žrtev na cestah ni neposredne povezave.
Prekoračitev hitrosti v naselju:
za 10 km/h: 80 evrov
za od 10 do 20 km/h: 250 evrov in 3 kaz. točke
za več kot 20 km/h: 500 evrov in 5 kaz. točk
za več kot 30 km/h: 1.000 evrov + 9 kaz. točk
Prekoračitev hitrosti za več kot 50 km/h na avtocesti: 300 evrov + 9 kaz. točk
Vožnja pod vplivom alkohola (od 0,38 do 0,52 mg alkohola v krvi: 950 evrov + 10 kaz. točk
Nepravilno prehitevanje: 500 evrov in 11 kaz. točk
Nepravilno vključevanje v promet: 300 evrov
Vožnja mimo pred prehodom za pešce ustavljenega vozila: 500 evrov in 7 kaz. točk
Če voznik ne prilagodi hitrosti okoliščinam: 460 evrov in 7 kaz. točk
Nepripet varnostni pas: 120 evrov
Nižje kazni:
Nepravilna vleka vozila: 60 evrov (prej 30.000 SIT)
Minimalna plača zdaj 566,53 evra bruto
Poslanke in poslanci pa so po nujnem postopku z 58 glasovi za in nobenim proti sprejeli dopolnitve zakona o minimalni plači, po katerem se bo že marčevska minimalna plača zvišala za 28 evrov na 566,53 evra bruto.
Na MMC-jevem forumu se je že vnela vroča debata. Povejte svoje mnenje tudi vi!
Moj splet. Vaš splet.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje