Koliko dijakov srednjih šol se je odločilo za samotestiranje, bo predvidoma znano v prihodnjih dneh, prav tako podatek, kakšni so bili rezultati testov.
Samotestiranje učencev v zadnjem triletju osnovnih šol pa se bo predvidoma začelo v prihodnjem tednu.Trenutno poteka proces prepakiranja testov za samotestiranje, tako da na zdravstvenem ministrstvu načrtujejo, da bi se lahko starejši osnovnošolci začeli samotestirati v prihodnjem tednu.
Na ministrstvu so za STA pojasnili, da podatkov o danes testiranih dijakih še ni, pričakujejo jih v prihodnjih dneh. "Vsekakor pa nas prvi odziv dijakov veseli," so dodali.
Starši vseh dijakov, ki so imeli pozitivni izvid testa za samotestiranje, so morali svoje otroke naročiti na potrditveni PCR-test. Za te dijake bodo iz sistema lahko razbrali, koliko jih je prišlo na testiranje in koliko izmed njih je imelo pozitivnih izvidov PCR-testa, so dodali na ministrstvu.
Šolam razdeljenih 170.000 testov
Srednjim šolam je bilo sicer razdeljenih nekaj manj kot 170.000 testov za samotestiranje. Teste so dijakom, ki so to želeli, razdelili v petek, medtem ko so test opravili bodisi v nedeljo bodisi danes.
Na ministrstvu za izobraževanje so pojasnili tudi, da so srednje šole zaprosili, naj do srede ali četrtka sporočijo, koliko testov so razdelili in koliko dijakov se je odločilo za testiranje.
Tudi v Zvezi srednjih šol in dijaških domov Slovenije zbirnih podatkov o prevzetih in opravljenih testih za samotestiranje nimajo, je povedala predsednica zveze Frančiška Al-Mansour. Na Srednji poklicni in strokovni šoli Bežigrad, kjer je ravnateljica, se je za samotestiranje odločilo zelo malo dijakov, je dodala. Razloga za to ne pozna, je pa dodala, da so pozivali dijake, naj se vendarle odločijo za samotestiranje. Testov sicer niso razdeljevali po razredih, saj posameznih dijakov niso želeli izpostavljati, so jih pa povabili, naj teste prevzamejo v tajništvu.
Prostovoljno in v domačem okolju
Samotestiranje, ki ga bodo izvajali vsakih sedem dni, bo potekalo prostovoljno in v domačem okolju. Testirajo se tisti dijaki, ki še niso preboleli covida-19, in tisti, ki so ga že in je od okužbe minilo več kot šest mesecev, ter tisti, ki še niso bili cepljeni. Za samotestiranje morajo biti učenec zdravi, brez znakov akutne okužbe dihal ali prebavil.
V primeru pozitivnega rezultata testa je treba obvestiti osebnega zdravnika, ki šolarja naroči na PCR-test, na katerega dijak počaka doma v samoizolaciji. Če je pozitiven tudi izvid PCR-testa, naj starši o tem obvestijo tako osebnega zdravnika kot šolo.
Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar je v četrtek dijake in učence zaprosil, da k samotestiranju pristopijo odgovorno. "Vsak od nas, tudi mlajše generacije, lahko vpliva na potek epidemije, na to, kako bo naše življenje potekalo, kje se bomo učili. Samotestiranje je tudi dejanje medgeneracijske solidarnosti," je dejal.
Sproščanje vladnih odlokov
Z vladnim odlokom o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom se je sprostila sejemska dejavnost pod pogojem testiranja zaposlenih, zagotovljeno pa mora biti tudi enosmerno gibanje obiskovalcev.
Njihovo število je omejeno na 10 kvadratnih metrov površine na posameznika, za notranje prostore pa je za potrošnike določen pogoj PCT (preboleli, cepljeni, testirani). Med izjeme storitev na področju strokovnega in poslovnega izobraževanja ter usposabljanja se dodaja tudi opravljanje kongresne dejavnosti za potrošnike.
Pri osebnem prevzemu blaga, hrane ali pijače na prevzemnih mestih je znova dovoljeno uživanje hrane in pijače na prevzemnem mestu, vendar zgolj za mizami in ob upoštevanju pogojev, ki veljajo za gostinske obrate.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje