Skoraj 1,7 milijona volilnih upravičencev bo na rednih volitvah 24. aprila izbiralo 9. sklic državnega zbora v samostojni Sloveniji, ta pa bo izvolil 15. slovensko vlado. Kot kaže, se bo letos za naklonjenost volivk in volivcev potegovalo približno 20 list in strank. Doslej so liste v vseh osmih volilnih enotah vložile parlamentarne stranke NSi, LMŠ, SD, SAB, SNS in gibanje Povežimo Slovenijo, katerega del je koalicijska stranka Konkretno.
Med zunajparlamentarnimi strankami, ki so kandidature že vložile v vseh volilni enotah, so Gibanje Svoboda, Vesna, Naša dežela, Resni.ca, Za ljudstvo Slovenije, Piratska stranka Slovenije, Ljudska lista gibanja Zdrava družba in Domovinska liga. Kandidatne liste lahko stranke, ki se želijo udeležiti državnozborskih volitev, oddajo še danes do polnoči.
V sredo do 13. ure so po podatkih državne volilne komisije (DVK) v večini volilnih enot kandidatne liste vložili tudi v Levici in DeSUS-u, vladajoča stranka SDS pa po podatkih DVK-ja do takrat še ni vložila kandidatnih list. Ankete za zdaj napovedujejo tesen izid med SDS-om in Gibanjem Svoboda.
Seznami kandidatov bodo uradno znani po 8. aprilu
Kandidature morajo stranke podkrepiti s podpisi treh poslancev ali podpisi volivcev. Pri določitvi liste kandidatov morajo predlagatelji določiti tudi, v katerem volilnem okraju se bo glasovalo o posameznem kandidatu, upoštevati pa morajo tudi t. i. ženske kvote, saj na kandidatnih listah noben spol ne sme biti zastopan z manj kot 35 odstotki skupnega števila kandidatov.
Ko bodo vse kandidatne liste vložene, bodo volilne komisije volilnih enot preizkusile njihovo zakonitost, do 3. aprila pa bodo z žrebom določile sezname potrjenih list kandidatov v posamezni volilni enoti. DVK bo do 8. aprila javno objavil sezname kandidatov po volilnih enotah in sezname kandidatov, o katerih se glasuje v posameznih okrajih.
Kandidati za poslance morajo DVK-ju do konca dne tudi sporočiti organizatorja volilne kampanje in podatke o odprtju posebnega transakcijskega računa za volilno kampanjo. Za nagovarjanje volivcev bodo imele stranke in liste čas do 22. aprila opolnoči, ko bo nastopil volilni molk.
Kaj bodo po predvidevanjih teme kampanje?
V znamenju česa bo tokratna volilna kampanja? Kot je za Radio Slovenija povzel Tomaž Celestina, bodo v ospredju gotovo ruski napad na Ukrajino in vprašanja, ki bodo sledila: kakšen bo svet po koncu vojne, kakšna bo naša vloga v njem, koliko nas bo vse skupaj stalo, kako bomo okrevali in kaj nas čaka na koncu te poti.
Izzivi vojne samo dodatno zaostrujejo razmere, v katerih smo se znašli po dveh letih spopada z epidemijo covida-19, ki je še dodatno razgalila strukturno šibkost naše države na številnih področjih. V kampanji se bodo mnenja gotovo kresala tudi glede pogledov na posege aktualne vlade na številna področja delovanja družbe, tudi medije in vladavino prava, ter na proteste, ki potekajo že dve leti, na eni strani, na drugi strani pa tudi na mednarodno priznano dejstvo, da je Slovenija zaradi vladnih ukrepov med najuspešnejšimi državami pri gospodarskem okrevanju po epidemiji, je še poročal Celestina.
14 televizijskih soočenj, pet radijskih in MMC-jevi spletni klepeti
Predstavniki parlamentarnih in zunajparlamentarnih strank bodo svoje poglede soočili tudi na številnih televizijskih in radijskih srečanjih. Televizijskih soočenj bo skupno 14, potekala bodo ob ponedeljkih ob 20. uri ter četrtkih ob 17. in 20. uri. Na Radiu Slovenija bodo pripravili pet soočenj, 30. marca in 22. aprila s predsedniki vseh strank, 6. in 20. aprila s predstavniki parlamentarnih in 13. aprila s predstavniki zunajparlamentarnih strank. Na MMC-ju pripravljamo spletne klepete s predstavniki vseh strank, ki se bodo potegovale za poslanske mandate.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje