"Ko je leta 1990 na Onkološkem inštitutu za rakom na pljučih umiral moj ljubljeni duhovni prijatelj Marjan Rožanc, sem ga spremljala vsak dan šest mesecev do smrti. Pri tem mi je pomagala Marjanova zdravnica, kasneje ustanoviteljica hospica, Metka Klevišar. Ona me je naučila, da je najpomembneje ohranjati bolnikovo integriteto, njegovo človeško dostojanstvo. Da ni pomembno dodajati dneve življenju, ampak pristno, polno življenje dnevom," je zapisala Manca Košir.
Zapisala je, da je bila njena glavna naloga kot prostovoljka in ambasadorka hospica detabuizacija smrti, zavzemala pa se je tudi za boljši odnos do starejših, do hudo bolnih in umirajočih.
"Kot civilna družba bi se morali naučiti bolj odločno pritiskati na politiko. Njeni predstavniki imajo polna usta besed o skrbi za ranljive, naredijo pa silno malo. Še vedno ni sprejet zakon o paliativni in hospic oskrbi! Morali bi imeti več hiš hospica, ne le ene v Ljubljani," je zapisala.
Kot je poudarila, v Sloveniji potrebujemo negovalne bolnišnice in paliativne oddelke tako v bolnišnicah kot v domovih starejših. "Da ni kadra, da ni denarja, slišimo. Sprašujem: Kaj pa, če ni prave politične volje? Ker ni zavedanja, da bomo umrli prav vsi?" je poudarila v pismu.
Iz društva Hospic so sporočili, da je Košir kot prostovoljka v društvu pustila "velik pečat, ki nikakor ne bo pozabljen". Društvo Hospic deluje že 28 let in po Sloveniji izvaja programe, pri katerih spremljajo umirajoče in njihove svojce. Vsako leto je v njihove programe vključenih približno 12.000 uporabnikov.
FDV: Pomembno je sooblikovala študij novinarstva
Mance Košir so se spomnili tudi na ljubljanski fakulteti za družbene vede (FDV). Po njihovih besedah je, denimo, oblikovala predmete socialna in novinarska etika, vzgoja za medije in literarno novinarstvo. "Z neumorno energijo, razgledanostjo in študijsko širino je kot dolgoletna predstojnica katedre za novinarstvo pomembno sooblikovala in obogatila študij novinarstva na fakulteti," so navedli.
Kot so dodali, je z javnimi nastopi dejavno krepila status novinarstva na Slovenskem tako v javnem političnem prostoru, kjer si je prizadevala za spremembo novinarskega kodeksa in za obstanek Slovenske tiskovne agencije, kot tudi pri mladih, saj je imela predavanja po osnovnih šolah, pripravila je tudi učbenik Mladi novinar: pomaga lastna glava in ustanovila Otroški parlament.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje