Ustavitev financiranja Slovenske tiskovne agencije (STA) je neposredni napad na svobodno novinarstvo, na demokracijo in ustavno pravico javnosti do obveščenosti, so zapisali v zahtevi za nujno sejo. "Gre za nezaslišan in nedopusten poseg v uzakonjeno institucionalno, uredniško in finančno avtonomijo javnega informacijskega servisa, mimo vseh zakonov in principov demokracije," so dodali.
Ker finančnega izčrpavanja STA z namenom, da si jo podredi, vlada ne more podkrepiti z argumenti, uporablja argument moči, navajajo v Levici. Pri tem direktor vladnega urada za komuniciranje (Ukom) Uroš Urbanija in Ukom grobo kršita celo vladni sedmi protikoronski zakonodajni sveženj, po katerem bi morali letos zagotoviti financiranje STA v skladu s poslovnim načrtom za leto 2021 ne glede na to, ali je podpisana pogodba o opravljanju javne službe, so zapisali.
Usoda STA-ja visi na nitki
"Usoda STA-ja že nekaj časa visi na nitki, političnega discipliniranja in ustrahovanja pa so deležni tudi drugi vladi nenaklonjeni mediji. Okrnjena je avtonomija javne RTV Slovenija, osrednji dnevniki Delo, Dnevnik, Večer ter tednik Mladina, kot tudi številne radijske postaje posebnega pomena, med njimi Radio Študent, ki na razpisu ministrstva za kulturo niso dobili nujno potrebnih sredstev za svoje delovanje," so še zapisali v sporočilu medijem.
Opozarjajo, da ima STA pomembno, zakonsko predpisano in nenadomestljivo vlogo neodvisnega obveščanja javnosti. Njen obstoj ne sme biti ogrožen, zato v Levici odločno vztrajajo, da je treba proračunsko financiranje javne službe STA-ja ponovno vzpostaviti.
144 dni brez plačila države
S predlaganim sklepom vladi nalagajo, naj zagotovi institucionalno avtonomijo in uredniško neodvisnost STA. "Hkrati naj kot ustanovitelj v roku treh dni izpolni svojo dolžnost ter zagotovi zakonsko predpisano financiranje za celovito in nemoteno izvajanje javne službe na podlagi letnega poslovnega načrta STA," so zapisali.
STA že 144 dni opravlja javno službo brez plačila države, ki ji ga sicer zagotavljata zakon o STA in sedmi protikoronski zakon.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje