Predstavnik državnega sveta Milan Ozimič je pojasnil, da po njihovem mnenju zakon ne zagotavlja primernega financiranja občin. Ozimič pa je ob tem pozval k dialogu in vzpostavitvi partnerskega odnosa med lokalno ravnijo in vlado ter prekinitvi sedanje prakse.
V predstavitvi stališč poslanskih skupin so podporo zakonu napovedali v treh koalicijskih strankah. Med drugim so izpostavili, da gre za zakon, ki je nujen za uveljavitev že sprejetih proračunov, in da so z njim dvignili povprečnine za občine.
Janko Veber (SD) je hkrati izpostavil, da zakon o izvrševanju državnega proračuna ni vezan na izid pogajanj z javnim sektorjem, kjer pričakujejo, da bo dogovor sklenjen.
Opozicija se je potrditvi zoperstavila
Aktualnega dogajanja so se dotaknili tudi v opoziciji, kjer so pred ponovnim glasovanjem napovedali, da zakona ne bodo podprli. Marko Pogačnik (SDS) je dejal, da ni težava le povprečnina, ampak je proračun neusklajen in prvič v zgodovini sprejet brez zakonskih osnov.
Neusklajenost proračuna je izpostavil tudi Jernej Vrtovec (NSi). Kot je poudaril, je neresno, da se sprejema proračun, ki ni zaprt, po drugi strani pa so želje vedno večje, ker v državi manjka dialoga. Veto državnega sveta pa je označil kot upravičenega.
Miha Kordiš (ZL) pa je nasprotovanje zakonu napovedal tudi zato, ker ta ne le omejuje uskladitev pokojnin, ampak preprečuje uskladitev starševskega, otroškega in invalidskega dodatka.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje