Pravosodje že nekaj časa pretresajo številne težave. Foto: MMC RTV SLO
Pravosodje že nekaj časa pretresajo številne težave. Foto: MMC RTV SLO
Aleš Zalar
Zalar se bo s Testenom med drugim pogovarjal tudi o sodnih zaostankih. Foto: MMC RTV SLO
Zalar na sestanku s Testenom

Minister za pravosodje je pojasnil, da si bo prizadeval pridobiti mandat vlade za formalen predlog stavkovnemu odboru sodnikov za prekinitev sodniške stavke. Vlada o tem še ne bo odločala ta teden.

Predsednik vrhovnega sodišča Franc Testen je sicer razložil, da se je njun pogovor vrtel okoli vprašanja, "kaj storiti, da bi sodniki nehali ali vsaj začasno nehali stavkati, ker oba z ministrom meniva, da to trenutno ničemur ne koristi". Pogovor je po Testenovih besedah nanesel tudi na druge težave, "ki pa smo se jih lahko lotili v bistvu samo površno in se dogovorili, kako bi jih mogoče reševali v bodoče".

Zalar pa je po srečanju dejal, da so bili pogovori zelo odprti in konstruktivni. "Oba se zavedava, da obstaja vrsta izzivov, ki jih bomo morali precej hitro reševati, začenši s sodniško stavko," je dejal minister.

Stavka traja že od julija
Ta traja že od začetka julija, od takrat pa sodniki opravljajo le toliko dela, kot ga zahteva njihova norma, oz. toliko, kot je pričakovani obseg dela. Beli stavki se je, kot je ob začetku stavke dejala predsednica stavkovnega odbora Janja Roblek, pridružilo 72 odstotkov vseh sodnikov v Sloveniji.

Sodniki so opozorilno stavkali že od 9. do 11. junija, ko se je s stavkovnim odborom dvakrat srečal tudi takratni minister za javno upravo Gregor Virant. Roblekova je takrat dejala, da je Virant ponudil nekaj, kar se ni nanašalo na stavkovne zahteve, zato njegove ponudbe niso sprejeli. Virant je ponudil uvrstitev sodnikov začetnikov do pet plačnih razredov višje, in ne v izhodiščni plačni razred, kot to določa zakon.

Zahtevajo primerljive plače s poslanci in ministri
Sodniki zahtevajo ureditev sodniških plač v zakonu o sodniški službi, primerljive plače s plačami poslancev in ministrov, ohranitev realne vrednosti plač in ukinitev znižanja dodatka na delovno dobo za nazaj.

Ob začetku stavke so sodniki sicer napovedali, da bodo stavkali, dokler ne bodo njihove zahteve v celoti izpolnjene, če pa se to ne bo zgodilo do oktobra, bodo stavkovne pogoje še zaostrili. Pozneje so si premislili - že septembra je namreč stavkovni odbor napovedal, da bodo belo stavko do preklica izvajali tako kot od začetka. "Zaostritev stavkovnih razmer ne bi bila na mestu," je takrat dejala Roblekova.

T. K.

Zalar na sestanku s Testenom