V domovih upokojencev se z marcem začnejo usklajevati cene oskrbnin. Foto: BoBo
V domovih upokojencev se z marcem začnejo usklajevati cene oskrbnin. Foto: BoBo

Marca se oskrbnine po pravilniku lahko uskladijo v skladu z zvišanjem stroškov. Ceno oskrbnine predlaga vodstvo posamičnega doma, končno soglasje da ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve na podlagi objavljenih rasti elementov cen ocenjujejo, da se bodo marca cene storitev institucionalnega varstva povečale v povprečju za 2,4 odstotka. Podatki o dvigih po posameznih izvajalcih ter povprečnemu dvigu cen bodo sicer znani konec marca, so sporočili za Slovensko tiskovno agencijo.

Povprečna dnevna cena OSKRBE I, ki predstavlja predvsem bivalne stroške v dvoposteljni sobi, v javnem domu znaša dobrih 20 evrov na dan. OSKRBA IV, v katero spadajo med drugim dementni bolniki, pa 35 evrov. Od vrste oskrbe je odvisna tudi višina dodatkov, končna podražitev pa je še občutnejša.

Kakšno povišanje oskrbnin bodo v posameznem domu predlagali v skupnosti socialnih zavodov, še ne vedo, toda rast stroškov v materialu in storitvah se je lani povečala za 4,9 odstotka.

"V nekaterih domovih se bodo zagotovo cene povišale za manj odstotkov, se pa zna zgoditi, da bodo tudi domovi, ki bodo morali povečati ceno za več odstotkov," je pojasnila Valerija Lekič Poljšak, predsednica skupščine Skupnosti socialnih zavodov Slovenije.

Odvisno namreč tudi od tega, ali gre za novejšo stavbo in koliko je bilo vlaganj. "Odvisno je od posameznega doma, koliko ima v ceni lahko priznanih stroškov za naložbeno vzdrževanje in amortizacijo," je še dodala Lekič Poljšak.

Dvig cen predlaga vodstvo posameznega doma, potrdi ga svet, končno soglasje pa poda ministrstvo za delo. Cene v domovih s koncesijo so za skoraj 30 odstotkov višje kot v javnih domovih. Sicer pa zadnji dvig plač zaposlenim ne bo padel na pleča oskrbovancev. Vseeno so se cene oskrbnin v domovih za starejše v zadnjih letih občutno povišale.