Ena od občin, ki je najbliže izpolnjevanju pogojev, je tudi Kamnik, a ji do izpolnitve norme 20.000 prebivalcev v mestu in 15.000 zaposlenih še vedno dosti manjka. Foto: MMC RTV SLO
Ena od občin, ki je najbliže izpolnjevanju pogojev, je tudi Kamnik, a ji do izpolnitve norme 20.000 prebivalcev v mestu in 15.000 zaposlenih še vedno dosti manjka. Foto: MMC RTV SLO
V Sloveniji je 11 mestnih občin, in sicer Celje, Koper, Ljubljana, Kranj, Maribor, Murska Sobota, Nova Gorica, Novo mesto, Ptuj, Slovenj Gradec in Velenje. Foto: MMC RTV SLO

Občinski sveti občin Brežice, Domžale, Idrija, Jesenice, Kamnik, Krško, Piran, Radovljica, Ravne na Koroškem in Škofja Loka so že v prejšnjem mandatu vložili predlog za začetek postopka za ustanovitev mestne občine. Vlada je to 24. novembra 2005 tudi obravnavala, a pozneje v državni zbor ni posredovala svojega mnenja ali predloga.

Vlada je predlog vrnila v obravnavo, svojo odločitev pa bo poslala v državni zbor. Kot utemeljujejo, občine ne izpolnjujejo pogojev po tretjem odstavku 16. člena zakona o lokalni samoupravi, ki predvideva, da mora imeti mesto (torej nosilec mestnih funkcij in ne celotna občina) vsaj 20.000 prebivalcev in 15.000 delovnih mest, od tega vsaj polovico v terciarnih in kvartarnih dejavnostih.

Daleč od izpolnitve pogojev
Predlaganim občinam do izpolnitve teh pogojev manjka kar precej. Mesto Radovljica ima, denimo, le 5.700 prebivalcev in 6.400 zaposlenih. Še najbliže izpolnitvi pogojev so Domžale z nekaj več kot 12.000 prebivalci in 10.000 zaposlenimi.

Trenutno enajst mestnih občin
V Sloveniji imamo enajst mestnih občin, in sicer Celje, Koper, Ljubljana, Kranj, Maribor, Murska Sobota, Nova Gorica, Novo mesto, Ptuj, Slovenj Gradec in Velenje.

Mestne občine se ustanovijo zato, da lahko njeni občani smiselno in funkcionalno sodelujejo pri upravljanju lokalnih javnih zadev v mestu kot specifični urbani lokalni skupnosti.

S. Z.