Kampanja je bila dobra, ostajamo previdno optimistični glede volitev, ki bodo 6. junija, je poudaril Samuel Žbogar.
Predsednik SDS-a Janez Janša je razkril, da je Slovenija v času njegove vlade vložila kandidaturo za nestalno članico Varnostnega sveta ZN-a na izrecno prošnjo ameriških in evropskih zaveznikov v EU-ju in Natu. V primeru neuspeha na glasovanju v Generalni skupščini ZN-a Janša pričakuje takojšen odstop ne le zunanje ministrice Tanje Fajon, ampak celotne vlade.
Janša je s tem razkritjem v kritičnem obdobju zbiranja podpore za nestalni sedež po mnenju izkušenih diplomatov in zunanjega ministrstva zavestno in načrtno škodil slovenskim možnostim za uspešnost kandidature, danes piše Delo.
Kampanja za VS ZN-a Sloveniji odpira številna vrata in dokazuje, da je prav tako pomembna kot sam cilj, je poudaril Žbogar, ki se je v prostorih DZ-ja s predsednico DZ-ja Urško Klakočar Zupančič sešel s slovenskimi poslovneži v Ruandi.
"Janša misli svoje misli, jaz verjamem, da imamo zelo dobre možnosti in bom optimistična, dokler ne bodo izvedene volitve," pa je dejala Klakočar Zupančič. "Srčno upam in si želim, da Slovenija dobi ta nestalni sedež. Ne bi se ukvarjala z njegovimi črnimi napovedmi," je dodala.
Janša zavrača očitke
Janša je danes očitke, da njegov tvit škodi slovenski kandidaturi, odločno zavrnil. "Taka opozorila lahko kvečjemu pomagajo naši kandidaturi, in to predvsem v smislu, da vladajoči ne ponavljajo streljanja v lastno koleno iz dneva v dan," je poudaril v izjavi novinarjem.
"Če kdo misli, da je bila to kaka velika skrivnost, naj si prebere medije iz tistega časa, saj je bilo vsem jasno, da to ni soloakcija Slovenije," je dejal. "Glede na to, da niti nismo bili na vrsti, je bilo jasno, da je do vložitve te kandidature prišlo po širšem posvetu v mednarodni skupnosti, o tem se je na široko pisalo in govorilo in ta očitek nima nobene povezave," je poudaril.
Slovenija je, kot je dejal Janša, "kandidaturo v času naše vlade vložila bolj ali manj na izrecen predlog ameriških in evropskih zaveznikov", ker se je takrat ocenjevalo, da je kredibilna članica zavezništev, ki ima velike možnosti za pridobitev dvotretjinske večine glasov v Generalni skupščini ZN-a.
To, kar počne aktualna vlada, pa je dvignilo veliko obrvi po svetu, je dodal in pri tem izpostavil "barbarski sklep" vlade, ki je ukinila dan spomina na žrtve komunističnega nasilja, pa tudi torkovo glasovanje koalicijskih poslancev v državnem zboru pri sprejemanju deklaracije, s katero se je Slovenija pridružila skupini več kot 20 držav, ki so gladomor v Ukrajini priznale kot genocid.
Proti deklaraciji je glasovalo osem poslancev DZ-ja, in sicer poleg petih poslancev Levice še trije poslanci Svobode, trije poslanci največje vladne stranke pa so se glasovanja vzdržali.
"Glede na to, da resolucije, ki obsojajo Rusijo in posredno Belorusijo v Generalni skupščini ZN-a, v zadnjem letu dobijo tudi po 140 ali več glasov, je popolnoma jasno, da tukaj igrati na prorusko karto nima smisla," je med drugim opozoril Janša.
Mesec: Vsaj ena stranka nikoli noče razumeti interesa države
Na Janšev zapis se je danes ob robu odprtja Dnevov medgeneracijskega sožitja odzval tudi koordinator Levice in podpredsednik vlade Luka Mesec.
"Žal tudi takrat, ko imamo zelo jasen zunanjepolitični interes, kjer bi morali kot država stopiti skupaj, vsaj ena stranka nikoli noče razumeti interesa države in govori vse tisto, kar nam v resnici države po svetu očitajo," je opozoril. To, da naj bi za našo kandidaturo stale ZDA, je argument, ki dejansko lahko zruši kandidaturo Slovenije, je opozoril.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje