Vlada je v predlogu zakona o izvrševanju proračunov za 2023 in 2024 preoblikovala člen, ki se nanaša na izplačila letnega dodatka za upokojence. Zneski letnega dodatka se v vseh razredih zvišujejo za pet evrov glede na lansko leto.
Letni dodatek za upokojence za leto 2023 je določen v različnih višinah. Prejemnikom pokojnin do 600 evrov se bo letni dodatek izplačal v višini 455 evrov. Prejemnikom pokojnin od 600,01 evra do 720 evrov se bo izplačal v višini 315 evrov, za tiste s pokojninami od 720,01 evra do 850 evrov pa bo znašal 255 evrov. Za prejemnike pokojnin od 850,01 evra do 1020 evrov se bo dodatek izplačal v višini 205 evrov in za tiste s pokojninami nad 1020 evrov v višini 145 evrov, predvideva predlog zakona.
V ZDUS-u so ogorčeni. "Teh pet evrov naj kar obdržijo," je na novinarski konferenci dejal predsednik ZDUS-a Janez Sušnik. Predsednik strokovnega sveta ZDUS-a Erik Hofbauer je poudaril, da napovedani dvig dodatka ne sledi visoki inflaciji. Obenem pa v ZDUS-u opozarjajo, da prejemki upokojencev ne sledijo prejemkom zaposlenih.
ZDUS zahteva letni dodatek za upokojence v skladu s pokojninskim zakonom
Hofbauer je poudaril tudi stalno neupoštevanje določb zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki predvideva določitev letnega dodatka v dveh različnih višinah. Zahtevajo, da vlada poskrbi, da bo zakon o izvrševanju proračunov za prihodnji dve leti, ki je v parlamentarnem postopku, v delu, ki govori o letnem dodatku, spremenjen na način, da bo sledil zakonu. Sicer napovedujejo ustavno pritožbo.
"Določbe tega zakona doslej še nikoli niso bile upoštevane," je dejal Hofbauer in tako okrcal vse vlade doslej. Tudi druge kritike, ki so jih danes poudarili v ZDUS-u – od fiaska z boni za digitalno izobraževanje do odnosa do upokojencev, ki niso pripuščeni k razpravam in odločanju o zanje pomembnih temah (niso, denimo, člani Ekonomsko-socialnega sveta) so letele na več dosedanjih vlad. A v časih visoke inflacije in povečane negotovosti zaradi povečanih cen hrane, energentov, pa tudi zaradi referenduma o noveli zakona o dolgotrajni oskrbi, je med člani ZDUS-a in tudi širše vedno več nezadovoljstva, je povedala podpredsednica ZDUS-a Jožica Puhar.
Če bo referendum o noveli uspel, se namreč oskrbovancem domov za starejše napovedujejo višje oskrbnine, bojijo pa se tudi, da bi zaradi nedoločnosti osnovnega zakona, ki se ga v praksi ne bo dalo izvajati, začasno nekateri ostali brez določenih pravic, je dejala.
Poudarila je še nezadovoljstvo zaradi neodzivnosti ministrstva za zdravje na njihova opozorila.
Dodatno jih v ZDUS-u "čudi predlog ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, da naj se valorizacija pokojnin opravi v nominalnem znesku, to je 38,81 evra," je dejala predsednica komisije za pokojninske in invalidske zadeve ZDUS-a Nežka Ivanetič.
"Vsakršno nominalno povečanje organi ZDUS-a zavračamo, saj menimo, da je treba ohranjati vrednost pokojnin," je dejala. Pokojnina ni socialna pomoč, problem revščine naj rešujejo socialni transferji, kot je varstveni dodatek in podobno. Pokojnine pa morajo biti odraz vplačanih prispevkov, menijo v ZDUS-u.
Skrbijo jih namreč dolgoročne posledice takega "rušenja pokojninskega sistema", saj uravnilovka ne spodbuja plačevanja višjih prispevkov v pokojninsko blagajno. Ta bi ob rekordno nizki brezposelnosti morala "pokati po šivih", je ob tem dejala podpredsednica ZDUS-a Vera Pečnik. Na ZDUS-u so razočarani tudi nad Zavodom za invalidsko in pokojninsko zavarovanje (ZPIZ), ki je vlado pozval, da se odloči za izredno uskladitev pokojnin "v okviru razpoložljivih finančnih sredstev".
ZDUS je sicer predlagal izredno uskladitev pokojnin, ki bi znašala najmanj tri odstotke, po izračunih ZPIZ-a pa bi morala biti celo več kot štiriodstotna, so navedli.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje