Morsko mejo med Slovenijo in Hrvaško označujejo po sredini Piranskega zaliva. Foto: RTV SLO
Morsko mejo med Slovenijo in Hrvaško označujejo po sredini Piranskega zaliva. Foto: RTV SLO
Turisti na hrvaški obali
Državi naj bi se po sporazumu z Brionov izogibali obmejnim incidentom. Foto: EPA
Hrvaška Sloveniji vrača udarec

Med skupno 16 zalivi na hrvaškem Jadranu, v katerih se nahajajo gojišča školjk, je najsevernejša Savudrijska vala in tako tudi Piranski zaliv.

Na enem od priloženih zemljevidov je tako jasno začrtana morska meja med Slovenijo in Hrvaško, ki poteka po sredini Piranskega zaliva, kopenska meja pa se končuje na ustju Dragonje. Načrt hrvaškega ministrstva za kmetijstvo tako označuje hrvaško jurisdikcijo nad polovico Piranskega zaliva.

Zemljevid bo razburil Slovenijo
Kot pišejo hrvaški mediji, bo zemljevid dodobra razburil Slovenijo, saj je prav črta sredi Piranskega zaliva največji kamen spotike med državama. Slovenija, po pisanju medijev, namreč trdi, da Hrvaška na ta način krši sporazum o izogibanju incidentom, ki sta ga slovenska in hrvaška vlada podpisali na Brijonih leta 2005.

Državi naj bi se izogibali incidentom
Poleg tega sta se Slovenija in Hrvaška dogovorili, da se bosta izogibali incidentom in spoštovali stanje na dan 25. junija 1991. Slovenija trdi, pišejo na Hrvaškem, da je tega dne samostojno prevzela jurisdikcijo nad celotnim Piranskim zalivom, kar nasprotuje pravici Hrvaške do njenega dela zaliva, spor pa nenehno izziva napetosti in obmejne incidente na tem področju. Hrvaška, po drugi strani, trdi, da Konvencija o pomorskem pravu pravi, da mora meja potekati po sredini zaliva.

Podobnik prvi začel novo vojno zemljevidov
Kot je znano, je pred dnevi Zavod 25. junij, ki ga vodi Marjan Podobnik, predstavil zemljevid o slovensko-hrvaški meji, ki prikazuje njeno zgodovino in opozarja na nerešena vprašanja. Zemljevid naj bi po mnenju avtorjev pričal, da se je meja slovenskega narodnega ozemlja na jugu skozi zgodovino spreminjala in da so Hrvatje na škodo Slovencev mejo potiskali proti severu z naselitvami, upravnimi spremembami ali nasilnimi prisvojitvami, kar se je dogajalo tudi po letu 1991. Hrvaški premier Ivo Sanader je zemljevid označil za "norčijo".

A. M.

Hrvaška Sloveniji vrača udarec