Žiga Turk je dejal, da ministrstvo nikoli ni bilo tisto, ki bi zniževalo raven debate. Foto: BoBo
Žiga Turk je dejal, da ministrstvo nikoli ni bilo tisto, ki bi zniževalo raven debate. Foto: BoBo

Minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport je na svoji zadnji konferenci pred primopredajo poslov dejal, da so skupno ministrstvo vzeli kot dejstvo in poskušali izkoristiti priložnosti, ki jih združitev odpira.

Turk se je med drugim zahvalil tudi novinarjem in deležnikom. "Ne drži, da ni bilo komunikacije," je poudaril in med drugim pojasnil, da je imel z deležniki nekaj sto sestankov ter obiskal na desetine šol, vrtcev, univerz, inštitutov in prireditev. "Za vse sem našel čas, vsem sem prisluhnil, tudi njihovi predlogi in nasveti so bili dragoceni pri delu," je dodal Turk.

"Strokovno smo zastavili razvoj izobraževanja v moderno in odprto smer k uporabniku, kulturo pa smo usmerili v prihodnost," je o dosežkih v zadnjem letu dejal Turk.

Turk: Glavni osebni dosežek je, da ne gojim zamer
Glavni osebni dosežek je za odhajajočega ministra ta, da ne goji nobenih zamer. Hkrati upa, da jih ni nikjer povzročil. Med dosežki izpostavlja tudi, da je "kljub pogostim napadom in nizkim udarcem ostal dostojen" ter da ministrstvo nikoli ni bilo tisto, ki bi zniževalo raven debate in da je kljub velikosti delovalo.

Turk obžaluje, da je mandat trajal le leto dni. "Resen človek se tako zahtevnega posla ne loti za eno leto," je povedal. Dodal je, da ne bi prekinjal strokovne poti, če bi vedel, da bo mandat kratek. Kot je napovedal, se "za nekaj časa" umika iz aktivne strankarske politike. Ker mu pogodba z Univerzo v Ljubljani omogoča vrnitev v treh mesecih po izteku mandata, se bo v tem roku tudi vrnil tja.

Turk: Precenili smo državljane in javni sektor
Minister je ugotovil, da so na ministrstvu precenili pripravljenost državljanov in predvsem javnega sektorja na nujne spremembe.

Turk je izrazil bojazen, da so zadnje proteste razumeli preveč politično ideološko, in ne kot simptom zaskrbljenosti za prihodnost. Sprašuje se, ali jih nastajajoča vlada razume kaj bolje.

Koalicijska pogodba "oportunistična"
"Oportunistična politika je tista, ki vsem po malem jemlje tako, da sploh ne opazijo, in nekaterim glasnim interesnim skupinam daje," je Turk dejal o koalicijski pogodbi nove vlade na področjih izobraževanja, znanosti, kulture in športa.

Po njegovih besedah bo koalicijska pogodba vsem povišala davke in zadolževanje, da ne bi bilo potrebno zategovanje pasu. Otroci ne bodo dobili samo izobrazbe, zaradi take politike jim bomo naložili tudi dolg, je dodal.

Na področjih izobraževanja in kulture je v koalicijski pogodbi več skrbi za vlaganje v sistem in zaposlene, kot jo je za uporabnike tega sistema, meni Turk. "Namesto da bi za cilj postavili ponudbo kakovostnega in dostopnega izobraževanja, je cilj vlaganje v sistem javnega izobraževanja. Namesto da bi iz javnih sredstev financirali dobre programe ali na zasebnih ali na državnih ustanovah, bodo pomagali pri vzdrževanju monopola javnega sektorja, ki mu že tako ali tako namenimo več kot 95 odstotkov javnih sredstev," je dejal. Poudaril je, da približno 15 odstotkov sredstev za visokošolsko izobraževanje pride iz zasebnih žepov.

Vzpostavitev samostojnega ministrstva za kulturo je za Turka "dopadljiva odločitev", a da vsebinsko program prinaša le nadaljevanje dejavnosti, ki že potekajo.