Zimska sezona, ki od voznikov zahteva posebno zimsko opremo, traja od 15. novembra do 15. marca. Voznika, ki za to ne bo poskrbel, bodo kaznovali z globo v višini 120 evrov, če pa bo zaradi tega oviral promet, mu bodo naložili 500 evrov kazni. Pravno osebo ali samostojnega podjetnika bo kršitev stala še več, in sicer z globo najmanj 1.200 evrov, oziroma najmanj 5.000 evrov, če je zaradi tega oviran promet. V času zimskih razmer je povsod, razen na avtocestah in hitrih cestah, prepovedana vožnja za tovorna vozila s priklopnimi vozili, za vozila, ki prevažajo nevarno blago, in za izredne prevoze.
- Razmere na cestah
- Vremenske informacije
Poletne pnevmatike le s snežnimi verigami
V zimsko opremo vozil spadajo zimske pnevmatike na vseh štirih kolesih, voznik pa lahko uporablja tudi poletne pnevmatike, vendar le, če ima v avtomobilu shranjene ustrezne snežne verige za pogonska kolesa ali verigam enakovredne pripomočke. Pomembno je tudi, da imajo zimske pnevmatike (označene so z M+S, M.S ali M&S), najmanj tri milimetre profila. Predpisano zimsko opremo mora voznik uporabljati tudi zunaj uradne zimske sezone, če so na cesti zimske razmere, torej ko se sneg oprijema vozišča ali pa je vozišče zasneženo, zaledenelo ali poledenelo, še pojasnjujejo na policiji.
Na vozilu ne sme biti ledu in snega, stekla čista
Vozniki morajo pred vožnjo poskrbeti, da na vozilih ni snega, ledu, ali drugih snovi, ki bi lahko vplivale na vozne lastnosti vozila. Očiščena morajo biti stekla in vzvratna ogledala. Če se vozilo brez predpisane opreme ustavi na cesti in ovira promet, ga mora voznik takoj odstraniti.
Vozniki morajo v zimskih razmerah med drugim poskrbeti za ustrezno opremo vozil, preveriti stanje in prevoznost cest, upoštevati navodila služb, ki skrbijo za ceste in prometno signalizacijo, zmanjšati hitrost in jo prilagoditi razmeram, povečati varnostno razdaljo, pazljivo zavirati, se izogibati sunkovitemu spreminjanju smeri vožnje, voziti enakomerno ter pričakovati večje število vzdrževalnih vozil in zmanjšano potovalno hitrost.
So brisalci natrgani? Zmanjkalo tekočine proti zamrzovanju?
Sicer pa v vozilo, pripravljeno na zimsko vožnjo, spadata tudi metlica in strgalo za čiščenje stekel. Preveriti je treba tudi brisalce, ali so morda natrgani oz. poškodovanik, in ali je v posodi s tekočino za čiščenje vetrobranskega stekla dovolj tekočine, ki v mrazu ne bo zamrznila.
Najhuje na relaciji Ljubljana-Primorska
Upravljavci in vzdrževalci državnih cest so že pred uradnim začetkom zimske sezone zagotovili, da so nanjo pripravljeni, prve akcije zimske službe na cestah pa so že izvedli. Na prometno-informacijskem centru so ob tem opozorili, da se težavam tudi to zimo ne bo mogoče izogniti in da bo najhuje na relaciji Ljubljana-Primorska.
Prebivalcem Obale ni treba namestiti zimske opreme
V prometno informacijskem centru računajo, da bo ob močnejšem sneženju najhuje na poti vzhod-zahod oz. na poti od madžarske do italijanske meje, in sicer predvsem zato, ker je tu gostejši promet, veliko je tovornih vozil, prebivalcem Obale pa vozil ni treba opremiti z zimsko opremo. Težave pričakujejo tudi na klancih na avtocestah, kot sta višnjegorski in vrhniški, ter na prelazih.
Zimska oprema na vozilih je od letos obvezna tudi na območju italijanskega avtocestnega križa, ki ga upravljajo Autovie Venete oz. na območju dežel Furlanija - Julijska krajina in Veneto. Na tem območju med drugim vodijo (avto)ceste od Trsta do Benetk, cesta Palmanova-Videm in cesta Vileš-Gorica. Obvezna zimska oprema velja od 15. novembra letos pa kar do 15. aprila prihodnje leto, piše na spletni strani družbe Autovie Venete.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje