Kosmiči so priljubljena hrana za zajtrk, zdravi pa niso, ugotavlja mednarodni test. Foto: EPA
Kosmiči so priljubljena hrana za zajtrk, zdravi pa niso, ugotavlja mednarodni test. Foto: EPA
Breda Kutin
Breda Kutin pravi, da so kosmiči postali normalna sestavina zajtrkov povsod po svetu. Foto: MMC RTV SLO

V mednarodnem testu kosmičev, v okviru katerega je slovenska zveza potrošnikov testirala 17 izdelkov, so ugotovili, da so vsi izdelki presladki in da bi jih otroci lahko jedli le enkrat na 14 dni.

V Sloveniji so testirali sedem izdelkov svetovnih proizvajalcev Nestle in Kellogg's ter šest izdelkov drugih tujih in štirih slovenskih proizvajalcev - skupaj 17 izdelkov. Strokovnjakinja za prehrano Marjana Peterman je pojasnila: "Testirali smo visoko tehnološko obdelovana žita, z dodatkom čokolade in medu ter s slikami, ki ponazarjajo, da je to žito primerno za otroke."

"Testa smo se lotili kot globalne akcije potrošniških organizacij v boju proti čezmerni teži otrok," je dejala predsednica ZPS-ja Breda Kutin in dodala, da je tovrstni obrok postal normalna sestavina zajtrkov povsod po svetu, zato je šlo za tako velik test.

V kosmičih od dvakrat do trikrat preveč sladkorja
V izdelkih so preverjali vsebnost sladkorja, soli in maščobe in ugotovili, da so pri maščobi in soli malenkostne razlike pri izdelkih, pri sladkorju pa prihaja do večjih odstopanj. V analiziranih izdelkih je sladkorja preveč; vsi so vsebovali več kot 12,5 grama sladkorja na 100 gramov. Od 17 izdelkov je mejo za veliko vsebnost sladkorja za več kot dvakrat preseglo 12 izdelkov, dva med njimi pa celo za trikrat.

V paketu slovenskih proizvajalcev je sicer manj sladkorja, saj so prirejeni okusu slovenskega
potrošnika. V primerjavi z drugimi izdelki so vsebovali okoli 30 odstotkov manj sladkorja.