Tri leta je hodila na Center za socialno delo, a so ji socialne delavke govorile: »Ne moremo nič, dokler tudi mož ne soglaša." Ko so razmere prišle tako daleč, da je bila celo pripravljena umreti za svobodo, kot se je izrazila, je nasilneža prijavila policiji in zapustila hišo, ki sta jo skupaj gradila 40 let.
Bila sem pripravljena iti med begunce
»Bila sem pripravljena iti na center za begunce,« je opisovala dramatično spiralo telesnega in
duševnega nasilja, ki ga nekega dne enostavno ni več mogla prenašati. Prišla je do točke, ko se je sprijaznila, da bi jo nasilni partner lahko tudi ubil. Pri premagovanju ovir ji je pomagal tudi Center za pomoč žrtvam nasilja Zavod Emma s pogovori in skupinsko terapijo.
CSD-ji delo prelagajo na nevladne organizacije
Tedensko jim CSD-ji pošljejo kar štiri ženske. »Kot nevladna organizacija smo neverjetno obremenjeni, CSD-jem enostavno moramo težiti in jih prisiliti k sodelovanju,« razmere, v katerih pristojne institucije minimalizirajo nasilje in svoje delo nalagajo nevladnikom, opisuje direktorica Zavoda Emma Dževada Popaja. Hkrati pa ne želi poimensko izpostaviti CSD-jev, ki slabo delajo s pojasnilom, da so v vsakem centru takšni, ki znajo in hočejo delati, in takšni, ki tega nočejo ali ne znajo.
Boleči spomini na nasilje v družini boksarja Dejana Zavca
Ambasador letošnje akcije ozaveščanja proti nasilju z naslovom »Za življenje gre« znani športnik in boksar Dejan Zavec se s tem ne strinja. Tudi sam ima boleče spomine na nasilje v svoji družini, a je bil premajhen, da bi sam ukrepal. »Frajerje, ki se znašajo nad šibkejšimi, bi morali v naši družbi prepoznavati,« se je zavzel. Presodil je, da je zakonodaja, ki nasilneže umakne iz družinskega okolja le za eno noč, slaba, saj se vrnejo še močnejši, govoreč, da »to ni nič takega«.
"Ne vmešavaj se" - zlato slovensko pravilo
»Ne vmešavaj se, ker bosta sama uredila, je zlato pravilo Slovencev,« je to, da priče nasilja ne prijavljajo, obsodil tudi drug ambasador akcije, filmski in gledališki igralec Boris Cavazza. »Okvara otroka zaradi nasilja je nepopravljiva, vsaka mati, če ima rada otroka, bi se temu morala upreti,« je izpostavil.
A to je vse prej kot preprosto, je pokazala tudi izpoved gospe Sonje, ki se je udeležila tiskovne konference Zavoda Emma pred zaznamovanjem dneva mednarodnega boja proti nasilju nad ženskami, ki bo 25. novembra. Sonja se je najprej umaknila k hčerki, potem pa v stanovanje, ki ji ga je zapustila njena mama. Mož jo je tudi takrat preganjal in ji grozil, a je pozneje našel drugo žensko in se od nje umaknil.
Bojujejo se za izvajanje zakonov
»Prizadevamo si, da se zakoni izvajajo,« je razmere, ko gre za preprečevanje nasilja nad ženskami in otroki, še opisala Popaja, saj ima Slovenija 21 varnih hiš in dober zakon o preprečevanju nasilja v družini. Napovedala je, da bo ta teden državni zbor ratificiral carigrajsko konvencijo, ki bo prispevala k optimalni zaščiti žensk in otrok nad nasilneži.
Prijavljeni le štirje odstotki nasilja
Kar 96 odstotkov nasilja namreč ostaja neprijavljenih, ker so žrtve ekonomsko odvisne od nasilneža in ker institucije nasilje minimalizirajo, je dejala strokovna sodelavka zavoda Emma Mateja Guštin. »Družinsko nasilje je problem družbe, in ne posameznika, zato je o njem treba govoriti,« je še pozvala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje