V Zaresu so tokrat stališče do predloga zakona preverili pri vseh poslancih, saj je bilo do zdaj znano le načelno mnenje strank, nato pa so poslanci glasovali vsak po svoje. Pod predlog zakona se je podpisalo osem od devetih poslancev Zaresa, 21 od 28 poslancev SD-ja, štirje od petih poslancev LDS-a, štirje poslanci SNS-a, dva poslanca DeSUS-a, vsi nepovezani poslanci in oba poslanca narodnih skupnosti, je dejal Franci Kek, prvopodpisani pod predlog zakona.
Beseda izrečena "pred tako publiko" ...
Po Kekovih besedah bo tudi nova SNS-ova poslanka, ki naj bi v kratkem začela delo, podprla predlog zakona, podporo pa naj bi glede na izjave na nedavnem koalicijskem vrhu dobil tudi od vseh DeSUS-ovcev. Tako naj bi namreč dejal poslanec DeSUS-a Matjaž Zanoškar, "beseda pred takšno publiko pa nekaj velja", je dejal Kek. Seštevek tako kaže, da bi predlog zakona podprlo 48 poslank in poslancev.
... izrečena le mimogrede?
Matjaž Zanoškar je dejal, da je bila njegova izjava na koalicijskem vrhu izrečena "mimogrede". Dva (Vasja Klavora in Joško Godec) sta predlog podprla, Anton Urh in Franc Jurišič še oklevata, sam pa se bo vzdržal, je dejal Zanoškar.
Dejal je, da DeSUS nezdružljivost načeloma podpira, a je predlog po njegovem mnenju farsa in mašilo za javnost. Meni, da je županski lobi trenutno šibek, zato možnost, da bo zakon sprejet, obstaja, čeprav predlagatelji ne morejo računati na vse glasove DeSUS-a.
V SD-ju strankarske discipline ne bodo zahtevali, je dejal vodja poslanske skupine Dušan Kumer z obrazložitvijo, da gre za "moralno odgovornost vseh 90 poslancev".
SDS in SLS še vedno proti
Predlogu nasprotujejo v SDS-u in SLS-u. Jakob Presečnik meni, da je hkratno opravljanje obeh funkcij pozitivno za delo v DZ-ju, SDS pa, da bi moral zakon veljati le za mestne in velike občine.
Pod predlog podpisana dva župana
Med podpisniki pod predlog sta tudi dva župana, Bojan Kontič (SD), župan Velenja, in Borut Sajovic (LDS), župan Tržiča. Zares, predlagatelj zakona, pa med poslanci nima župana. V LDS-u bo predlog najverjetneje dobil večinsko podporo, SNS pa ima nezdružljivost zapisano v statutu stranke, zato po zagotovilih predsednika Zmaga Jelinčiča o podpori vseh petih poslancev ni dvomiti.
Če bo predlog že tretjič "padel", bo to po Kekovem mnenju "še ena lopata gnojnice na ta politični poklic", je dejal Kek, saj bi to pomenilo, da imajo politiki zelo trdna stališča, ki jih po potrebi spreminjajo.
Bom raje župan ... ali poslanec?
Spremembo naj bi obravnavali na majski seji državnega zbora. Če bo predlog sprejet, bi lahko začel veljati ob prihodnjih državnozborskih volitvah leta 2012. Takrat bi župani lahko kandidirali za poslance, a bi se morali ob morebitni izvolitvi odločiti za eno od obeh funkcij.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje