Minister je povedal, da ustavne presoje na ministrstvu še niso prejeli. Foto: RTV SLO
Minister je povedal, da ustavne presoje na ministrstvu še niso prejeli. Foto: RTV SLO
Saša Albreht
Predsednica ŠOS-a Saša Albreht je povedala, da je organizaciji preostala le še pobuda za ustavno presojo. Novelo zakona kot sporno ocenjujejo ne le vsebinsko, ampak tudi zaradi postopka njenega sprejetja. Foto: RTV SLO

Zupan je pojasnil, da novela nikomur ne odvzema pridobljenih pravic in da so se o njej uskladili. Uvaja uvrstitev izobrazbe v ravni, ki jih je priporočila Unija in so v rabi v nekaterih evropskih državah. Minister je opozoril, da je v zakonu o nazivih natančno zapisano, da nazivov ne bodo spreminjali.

Študentska organizacija Slovenije je na ustavno sodišče vložila pobudo za presojo ustavnosti novele zakona o visokem šolstvu. Najspornejši je 15. člen novele zakona, ki opredeljuje ravni izobrazbe, dosežene po končanem visokošolskem izobraževanju.

Predsednik odbora za visoko šolstvo pri ŠOS-u Bojan Kurež je na novinarski konferenci pojasnil, da 15. člen dosedanjo visokošolsko izobrazbo umešča v prvo, univerzitetno pa v drugo bolonjsko stopnjo, kar odstopa od prejšnje ureditve, po kateri bi obe vrsti izobrazbe umestili v prvo bolonjsko stopnjo.

Po Kureževih besedah je posamezni študent z vpisom na študijski program sklenil nekakšno pogodbo o izobraževanju, s katero se je zavezal, da bo izpolnil določene študijske obveznosti, univerza oz. visokošolski zavod pa mu je zagotovil, da bo pridobil izobrazbo druge bolonjske stopnje.

V ŠOS-u menijo, da je novela sporna s pravnega vidika, in opozarjajo, da ravni v 15. členu niso določene, ampak konkretizirane v uredbi. Ob tem je nemogoče enačiti število ravni iz 15. člena s številom ravni v uredbi, še dodajajo.