Na nizkih ovirah je zmagal prvi favorit, svetovni rekorder Karsten Warholm iz Norveške z rekordom EP-jev 46,98. Srebro je z italijanskim rekordom osvojil Alessandro Sibilo (47,50), bron pa s švedskim rekordom Carl Bengtström (47,94).
"S tekom sem zadovoljen, znova sem tekel pod 49 sekundami. To je neko povprečje mojih letošnjih tekov. Malo sem izgubi priključek na šesti, sedmi oviri. Zaostal sem za skupino, potem pa poskušal nadoknaditi zaostanek, ampak je bilo prepozno. Nisem imel najboljše proge, ampak je bila boljša kot osma včeraj. Imel sem pregled nad tekmo," je dejal Guček, ki je tekel na notranji progi.
"Ko sem prišel na startne bloke, sem dobil kar kurjo kožo, saj na taki tekmah še nisem sodeloval. Izjemni časi so na 400 m ovire v obeh konkurencah, izjemno se je razvila ta disciplina. Poskušal sem čim bolje odteči in uživati, ni veliko takih priložnosti v karieri," je dodal Guček, pred dvema letoma mladinski svetovni podprvak.
S ponovitvijo polfinalnega teka bi bil mesto višje
V ponedeljkovem polfinalu je imel član celjskega Kladivarja z novim državnim rekordom 48,34 tretji dosežek med vsemi. Če bi ga ponovil v finalu, bi bilo to dovolj za šesto mesto.
Warholm je v finalu upravičil vlogo glavnega favorita, letos je že tekel 46,70. Njegov svetovni rekord je 45,94.
"Treba bo iti na polno od starta do cilja. Če zdržiš, zdržiš, sicer pa več sreče prihodnjič," je pred finalom napovedal Guček, ki so mu stavnice pripisovale šesto mesto, čeprav je finale dočakal s četrtim izidom sezone v Evropi.
Klara Lukan dolgo narekovala ritem
V teku na 10.000 metrov ni bilo kvalifikacij, atletinje so se takoj pomerile za medalje. Klara Lukan je s petim mestom za zlato medaljo Kristjana Čeha v metu diska dosegla drugo najboljšo slovensko uvrstitev na tem EP-ju.
23-letnica je tek začela odlično in dolgo tekla na čelu vodilne skupine ter narekovala ritem. V zadnjem delu je nekoliko popustila in v cilju zaostala več kot 40 sekund za zmagovalko ter bila pol minute prepočasna za medaljo.
"Tek je bil izjemno boleč. Že na začetku sem si zadala, da ne bom dopustila taktično počasnega teka. Pričakovala sem, da bodo tudi tekmice startale pogumno, in hiter tek. Ampak se to ni zgodilo. Zato sem ritem prevzela v svoje roke in tekla na čelu," je povedala Lukan, ki je po teku potrebovala nekaj časa, da je po naporu prišla k sebi. Priznala je, da se ji je v zadnjem kilometru kar meglilo pred očmi.
"Želela sem priti do cilja, pa če mi noge odpadejo"
"Peto mesto je izredno lep dosežek, vesela sem, da sem lahko nastopila in nisem bila poškodovana. V letošnjem olimpijskem letu je bilo veliko odpovedi, sama sem imela srečo s tem. A vrhunski šport je eno samo garanje in trpljenje," je dodala atletinja iz Šentjerneja.
Zdaj upa, da se ji bo še drugič uspelo uvrstiti na OI. "Pred tremi leti v Tokiu sem odstopila in tedaj sem si rekla, da se to ne bo zgodilo nikoli več. Danes me je presenetilo, da je bilo tako soparno, podoben občutek sem imela lani da dvoranski tekmi v Birminghamu. Mogoče se bom morala na takšne razmere bolje privaditi in sem zato na koncu malo popustila. Toda naredila sem vse, da pridem do konca. Dejala sem si, da bom prišla do cilja, pa če mi noge odpadejo," je sklenila Lukan.
Liza Šajn je zasedla 27. mesto (34:13,15).
Nadia Battocletti je po zmagi na 5.000 m z državnim rekordom osvojila še drugo zlato pred domačimi gledalci. Srebrna medalja je pripadla Nizozemki Diane Van Es (30:57,24), bronasta pa Britanki Megan Keith (31:04,77).
To so bili zadnji trije nastopi Slovencev v večnem mestu. V sredo, zadnji dan tekmovanj, ne bo slovenske udeležbe.
Šov Tamberija in Diaza Fortuna
Gianmarco Tamberi, olimpijski in svetovni prvak, je z zmago v skoku v višino navdušil navijače, med katerim je bil tudi italijanski predsednik Sergio Mattarella. Tamberi si je ponovno pobril le polovico obraza, tokrat je bila to leva stran. Tretji evropski naslov po letih 2016 in 2022 je zapečatil z rekordom prvenstev 237 cm, s čimer je suvereno slavil.
V troskoku sta dva atleta presegla magično mejo 18 metrov. 18 centimetrov nad njo je bil za zlato Kubanec Jordan Diaz Fortun, ki tekmuje za Španijo. S tem je dosegel tretji najboljši izid v zgodovini. Izboljšal je rekord prvenstev (17,99 m) svetovnega rekorderja Jonathana Edwardsa (18,29), drugi na večni lestvici je ostal Christian Taylor iz ZDA (18,21).
Srebro je osvojil branilec naslova, Portugalec Pedro Pichardo (18,04). Olimpijski zmagovalec in svetovni prvak iz leta 2022 je sicer dolgo vodil.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje