Armand Duplantis je za 23 cm preskočil najbližjega tekmeca. Šved je bil v prvem poskusu zelo blizu svetovnega rekorda 6,25 m. Foto: AP

Še najdlje je dvoboj z izjemnim Duplantisom, olimpijskim, dvakratnim svetovnim in trikratnim evropskim prvakom, zdržal Emanuil Karalis. Grk je edini preskočil 5,87 m. Duplantis je to višino izpustil, Karalis pa na naslednjih treh ni bil uspešen in je končal, ko je švedski zvezdnik uspešno nadaljeval s 5,92 in 5,97 m. Nato je tako kot svoje prejšnje štiri višine prvič zmogel še 6,10 m za rekord prvenstev.

Letvico so mu postavili še na 6,25 m. S tem bi popravil svoj prejšnji svetovni rekord 6,24 m, ki ga je dosegel 20. aprila letos v kitajskem Šjamenu, a je trikrat letvico podrl. Bron sta si s 5,82 m razdelila Turek Ersu Sasma in Nemec Oleg Zernikel.

Jakob Ingebrigtsen ni imel pravega tekmeca na 1500 metrov. Foto: EPA

Tretji dvojček Ingebrigtsena na EP-jih
Izjemen podvig je uspel Jakobu Ingebrigtsenu. Pri 23 letih je že na treh zaporednih evropskih prvenstvih osvojil zlati medalji tako na 1500 kot na 5000 m. Zadnji dan prvenstva v večnem mestu je slavil še na 1500 m (3:31,95) za svoj šesti naslov na stari celini.

V zadnjem delu je tekel z nekaj metri prednosti pred preostalimi, nato pa v ciljni ravnini tako pospešil, da je drugim ostal le boj za preostali medalji. Do njih sta prišla Belgijec Jochem Vermeulen (3:33,30) in Italijan Pietro Arese (3:33,34).

Keely Hodgkinson ubranila naslov na 800 metrov
Favorizirana Britanka Keely Hodgkinson, dvakratna zaporedna svetovna podprvakinja, se je morala na koncu zelo potruditi, da je na dva stadionska kroga ubranila naslov. Na 800 m je s časom 1:58,65 za 14 stotink ugnala Slovakinjo Gabrielo Gajanovo, ki se ji je nevarno približevala in na koncu osvojila svoje prvo veliko odličje. Bron je osvojila Francozinja Anais Bourgoin (1:59,30).

Najboljša skakalka v daljino v zadnjem desetletju Malaika Mihambo bo glavna favoritinja tudi čez šest tednov na olimpijskih igrah v Parizu. Foto: EPA

Malaika Mihambo zagotovila Nemčiji edino zlato
Nemčija je pred zadnjim večerom na lestvici medalj zaostajala za Slovenijo in Avstrijo (Victoria Hudson je v torek v metu kopja osvojila prvo zlato medaljo na EP-jih po letu 1971).

Malaika Mihambo je že v kvalifikacijah preskočila sedem metrov v skoku v daljino. Olimpijska in dvakratna svetovna prvakinja je v drugi seriji skočila 7,22 metra in postavila najboljši izid sezone na svetu. Nobena tekmica ni preskočila sedmih metrov in 30-letna atletinja iz Heidelberga je tako rešila nemško čast.

Larissa Iapichino, hči nekdanjega italijanskega skakalca s palico Giannia Iapichina in nekdanje izjemne skakalke v daljino Fione May, je za Italijo osvojila srebrno z njenim zadnjim skokom na tekmi 6,94 m, s katerim je za tri centimetre prehitela bronasto Portugalko Agate de Souso (6,91 m).

Vadlejch v zadnji seriji do zlata v kopju, Malaika Mihambo rešila nemško čast

Vadlejch v zadnji seriji prehitel Webra
V metu kopja je naslov branil Julian Weber, ki je tudi dobil kvalifikacije. Vse do zadnje serije je vodil s 85,94 metra, na koncu pa je osvojil srebro. Evropski prvak je postal Jakub Vadlejch, Čeh je v zadnji seriji vrgel 88,65 m.

Jakub Vadlejch je bil po petih serijah finala kopja na četrtem mestu, potem pa mu je uspel najboljši met v letošnji sezoni. Foto: EPA

Švicar Lobalu prvak na 10.000 metrov
Dominic Lokinyomo Lobalu iz Švice je bronu na tem prvenstvu na 5000 m dodal še zlato na še enkrat daljši razdalji (28:00,32). V zaključku je za 16 stotink prehitel Francoza Yanna Schruba, bronastega na 10 km na prejšnjem EP-ju, tretji je bil tokrat Thierry Ndikumwenayo iz Španije, ki je tudi zaostal manj kot sekundo (28:00,96).

Nizozemke in Belgijci najboljši na 4 x 400 metrov
Nizozemke Lieke Klaver, Cathelijn Peeters, Lisanne De Witte in Femke Bol so ubranile evropski naslov v štafeti 4 x 400 m. Zmagale so s časom 3:22,39 pred Irkami (3:22,71) in Belgijkami (3:22,77).

Med atleti so bili v tej štafeti najboljši Belgijci (2:59,84), nekaj časa vodilni Italijani (3:00,81) pa so na koncu s stotinko sekunde prednosti rešili srebro pred tretjimi Nemci (3:00,82). Za zmagovito četverico so za tretje prvo mesto na zadnjih štirih EP-jih tekli Jonathan Sacoor, Robin Vanderbemden, Dylan Borlee in Alexander Doom.

Finale štafetnega teka žensk na 4 x 100 metrov na EP-ju v Rimu

Sprinterski štafeti Britankam in Italijanom
Britanke upravičile naziv favoritinj v štafeti 4 x 100 m (41,91) pred Francijo (42,15) in Nizozemsko (42,46). Zlato so osvojile Dina Asher-Smith, Desiree Henry, Amy Hunt in Daryll Neita.

Med atleti je zadnjo zlato na atletski stezi v najkrajši razdalji poskrbela italijanska četverica z olimpijskim zmagovalcem in dvakratnim zaporednim evropskim prvakom na 100 m Marcellom Jacobsom v drugi predaji. Nastopili so še Matteo Melluzzo, Lorenzo Patta in Filippo Tortu.

Olimpijski zmagovalci v štafeti so si pritekli zanesljivo prednost za gladko slavje (37,82) pred Nizozemsko (38,46) in Nemčijo (38,52).

Finale štafetnega teka moških na 4 x 100 metrov na EP-ju v Rimu

Italija osvojila kar 24 medalj, od tega 11 zlatih
Gostiteljica Italija je osvojila 11 zlatih, devet srebrnih in štiri bronaste medalje in bila daleč pred vsemi (skupaj 24). Sledili sta Francija (štiri zlate, pet srebrnih in sedem bronastih) in Velika Britanija (po štiri zlate in srebrne ter pet bronastih). Slovenija je z zlatom Kristjana Čeha v metu diska delila 17. mesto med 28 državami z medaljami.

Naslednje evropsko prvenstvo bo avgusta 2026 v na stadionu Alexander v Birminghamu.