Zlato je v troskoku osvojila Španka Ana Peleteiro Compaore (14,85 m), ki je na zadnjih olimpijskih igrah v Tokiu pred tremi leti osvojila bron. Srebro je s turškim rekordom pripadlo Tugbi Danismaz (14,58 m), do brona pa je skočila Francozinja Ilionis Guillaume (14,43 m).
Filipič je v prvi in drugi seriji prestopila, v tretji pa je pod pritiskom skočila 13,85 m. To ji je prineslo osmo mesto, s tem pa tudi zadnje, ki je še zagotavljalo preostale tri poskuse v finalu.
Članica ljubljanskega Massa je nadaljevala s 13,72 m in tretjim prestopom. Najbolj se je izkazala v zadnji seriji, ko je s 14,12 m in pridobila eno mesto.
"Letos sem zelo stabilna pri daljavah okrog 14,10 in komaj čakam, da se mi posreči preskok še na večje daljave. Letos sem imela že nekaj tekem, ko sem imela v prvih serijah prestope in sem se rešila v tretji. Tudi tokrat sem ostala zbrana. Uspelo mi je priti na osmo mesto, a sem skakala peta po vrsti, zato sem morala kar nekaj časa čakati na preostale, ki pa me niso prehitele. Potem sem imela še tri skoke in sem najboljšega prihranila za konec," je povedala Filipič.
V torek jo čakajo kvalifikacijo skoka v daljino
V torek bo nastopila v kvalifikacijah skoka v daljino. "To bo odličen trening za prihode na odrivno desko. Mislim, da bom bolj sproščena kot tekmice. Letos nisem velikokrat skakala daljine in se bom lahko zabavala in le čakala na to, kaj mi bo uspelo. Mislim, da lahko tudi v tej drugi disciplini pridem v finale," je napovedala Filipič.
Le izjemna Ukrajinka Magučih preskočila dva metra
V skoku v višino je zlato osvojila aktualna svetovna prvakinja Jaroslava Magučih, 2,01 metra je preskočila v drugem poskusu. Ukrajinka je bila bronasta na olimpijskih igrah leta 2021 v Tokiu. Druga je bila z 1,97 m Srbkinja Angelina Topić, tretja na prejšnjem EP-ju na prostem. Bron je z 1,95 m pripadel Irini Gerašče iz Ukrajine.
Apostolovski je gladko preskočila začetno višino na 1,82 m in prvič tudi 1,86 m, na 1,90 m pa je bila uspešna drugič in je bila tedaj osma. Na 1,93 m je letvico trikrat podrla in končala nastop.
"Sem zadovoljna, tekmovala sem suvereno, tehnično dobro in sem zadovoljna z napredkom. Sem še na začetku sezone, to je bila moja četrta tekma na prostem, sezona bo še dolga zaradi OI v Parizu, kamor sem praktično že uvrščena. Čeprav je EP zelo zgodaj, sem že zdaj dobro pripravljena in sem naredila tehnični napredek," je ocenila Apostolovski.
Malo je tekmovalkam ponagajalo vreme in jim otežilo delo na zaletu. "Na višini po 1,90 m je začelo občasno močno deževati. Nekatere so imele s tem malo več sreče, druge malo manj. A so bili za vse enako težki pogoji. Kljukico sem napravila in grem zdaj sproščeno naprej ter gradim sezono na temelju tega EP-ja. Zadovoljna sem s tem, kako sem izpeljala celotno prvenstvo," je dodala Apostolovski, ki je redna finalistka velikih tekem v zadnjih letih.
Ferlan dva najhitrejša teka pokazal v Rimu
Rok Ferlan je izpadel v polfinalu teka na 400 metrov. V prvi skupini je zasedel sedmo mesto (45,63). Skupno je končal na 15. mestu med 24 atleti. Za preboj v finale je bilo dovolj 45,28.
"Zadovoljen sem, drugi najhitrejši tek do zdaj mi je uspel. Malo več sem pričakoval glede na prvi krog. A noge so bile zaradi drugega nastopa na EP-ju utrujene, tudi druga proga, na kateri sem tekel, ni najboljša. Zavoj je na njej težje izpeljati in tudi nisem imel pregleda nad hitrejšimi tekmeci, videl sem le Švicarja. Na startu sem se spotaknil v prvem koraku, a sem hitro prišel nazaj v ritem. Malo bolj rezervirano sem tekel prvih 200 m, potem pa sem dodajal. Hitrost mi na koncu ni padla in sem lahko zadovoljen," je nastop strnil Ferlan.
"Dva najhitrejša teka sem pokazal na EP-ju, to bi pred odhodom v Rim takoj sprejel, zdaj pa gledam naprej, nekaj sezone je še in tako tudi čas za popravljanje osebnega dosežka in s tem stopnjevanja za olimpijske igre, kamor se tudi želim prebiti," je dodal Ferlan.
Dina Asher-Smith edina pod 11 sekundami na 100 metrov
Najhitrejša sprinterka na stari celini je Dina Asher-Smith (10,99). Britanka je edina tekla pod 11 sekundami za svoje drugo zlato na 100 m na EP-jih po Berlinu 2018. Ima še dve zlati na 200 m (2016 in 2018) in še eno v štafeti 4 x 100 (2018). Le tri stotinke za njo je bila Poljakinja Ewa Swoboda (11,02), bron je osvojila Italijanka Zaynab Dosso (10,03). Branilka naslova Gina Lückenkemper je končala na petem mestu (10,07).
Na 1500 m je bila najhitrejša Irka Ciara Mageean s 4:04,66 pred Britanko Georgio Bell (4:05,33) in Francozinjo Agatho Guillemot (4:05,69).
Na 800 m je bil prvi v cilju Francoz Gabriel Tual (1:44,87) pred Špancem Mohamedom Attaouijem (1:45,20) in Italijanom Catalinom Tecuceanujem (1:45,40).
Nowicki v zadnji seriji do tretjega zaporednega zlata
V metu kladiva je prva trojica presegla 80 metrov. Naslov je tretjič zapored osvojil Poljak Wojciech Nowicki (80,95 m). V zadnji seriji mu je uspel najboljši met in prehitel je Madžara Benceja Halasza (80,49 m), tretji je bil Ukrajinec Mihajlo Kočan (80,18 m).
Grovdal in Crippa najboljša v polmaratonu
V Etiopiji rojen tekač Yemaneberhan Crippa je Italiji priboril šesto zlato medaljo z zmago na polmaratonu (1:01:03). Med atletinjami je bila na 21 km prva Norvežanka Karoline Bjerkeli Grovdal (1:08,09). Na 52. mestu je končal Primož Kobe (1:07:30), slovenska predstavnica Anja Fink je bila 57. (1:16:24).
Zupin in Skočir ostala brez polfinala
Dva Slovenca sta nastopila že v nedeljo dopoldne. Andrej Skočir je v prvem krogu kvalifikacij v teku na 200 m z 21,08 sekunde zasedel 19. mesto. Slovenska rekorderka Agata Zupin je bila 21. v teku na 400 m z ovirami s 57,83 sekunde. Oba slovenska predstavnika sta s tem izpadla.
Nedeljske končne odločitve:
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje