27-letna Žirovka, ki živi in trenira v Ljubljani, je bila edina slovenska predstavnica v Katarju. Nastope je motil izjemno močen in spremenljiv veter, ki je pihal tekmovalkam v hrbet.
Filipičeva je bila po prvi seriji tretja s 14,12 m, pred njo sta bili le Thea Lafond iz Dominike (14,27 m) in Naomi Metzger iz Velike Britanije (14,14 m). Med vsemi v seriji je bila prav Filipičeva tista, ki je imela najmanjšo pomoč vetra, a še vedno precej nad dovoljeno mejo za rekorde 2,0 m/s. Namerili so ji 2,7 m/s.
Marina Bek Romančuk iz Ukrajine, srebrna na svetovnem in evropskem prvenstvu, je s 14,27 m prevzela vodstvo v drugi seriji. Na tretje mesto je s 14,19 m prešla nekdanja dvoranska svetovna prvakinja Jamajčanka Kimberly Williams, ki je bila na dvoranskem SP-ju marca letos v Beogradu tretja. Filipičeva je bila po prestopu šesta, s 14,19 m jo je prehitela tudi Shanieka Ricketts.
Tretja serija je prinesla korenito spremembo na vrhu, na prvih treh mestih so bile Rickettsova 14,82 m, Mamona 14,40 m in Williamsova 14,28 m, Filipičeva je po drugem prestopu nazadovala na osmo, predzadnje mesto.
S 14,46 se je Thea Lafond v četrti seriji prebila na drugo mesto, Ana Jose Tima iz Dominikanske republike s 14,44 m na tretje, Filipičeva pa na četrto s 14,43 m. Mamona je na petem mestu ostala tudi po peti seriji, v kateri je še drugič skočila 14,40 m.
Bek Romančukova je v peti seriji edina izboljšala svoj izid in se 14,73 m zavihtela na drugo mesto, s tem pa Filipičevo, ki je skočila 13,85 m, potisnila na peto mesto. V finalni šesti seriji je nastopila le prva trojica, a je vrstni red ostal nespremenjen.
Pri zaletu ji je pomagal trener Mamone
"Veter je bil tako močen, da smo se punce že na ogrevanju pogovarjale, da bo kar težko skakati. To je bilo treba početi pametno. Mislim, da smo imele vse enako taktiko, da poskusimo v prvem poskusu zadeti odrivno desko, nato pa stopnjevati. Seveda je bila tudi potem rahla loterija, veter je povzročal težave, posebej če se je med skokom naenkrat zmanjšal," je ocenila Filipičeva.
"Začela sem dobro in skočila dober izid, predvsem pa sem imela veljaven dosežek. A prav tako je bilo tudi pri tekmicah, ki so začele pozneje še stopnjevati dosežke. Zato sem morala tudi sama narediti 'korak več' in uspelo mi je skočiti več od osebnega rekorda, ki pa žal ne velja. Pri zaletu mi je pomagal trener Mamone. Portugalka pa je imela težave s koronskim testom in je prišla na prizorišče šele včeraj zjutraj," je dodala Filipičeva.
Lyles že maja v izjemni formi
Na prvem sprinterskem obračunu leta na veliki sceni na 200 m je svetovni prvak na tej razdalji Noah Lyles z 19,72 ugnal olimpijskega prvaka Andreja De Grasseja, ki je bil šele četrti (20,15).
Britanska sprinterska zveznica Dina Asher-Smith je na pol stadionskega kroga z 22,37 sekunde zasedla tretje mesto, pred njo sta bili Američanka Gabrielle Thomas (21,98) in Jamajčanka Shericka Jackson (22,07).
Razplet skoka v višino je bil presenetljiv. Prvič sta se po delitvi olimpijskega zlata v Toku pomerila Katarec Mutaz Essa Barshim, ki je bil z 2,30 m drugi, in Gianmarco Tamberi. Italijan je skočil le 2,20 m in bil sedmi, zmagal pa je Sang-Hyuk Woo iz Južne Koreje z 2,33 m.
18-letni Kenijec Noah Kibet, ki se je s srebrom izkazal na marčevskem dvoranskem SP-ju v Beogradu, je na 800 m slavil z 1:49,08.
Na visokih ovirah je zmagala rekorderka ZDA Kendra Harrison z 12,43, kar ji je uspelo šele po fotofinišu v troboju z Nigerijko Tobi Amusan in Jamajčanko Britany Anderson, obe sta zaostali stotinko sekunde.
Šutej in Čeh na startu naslednji petek v Birminghamu
Skupaj bo v Diamantni ligi 14 prizorišč, naslednje bo oživelo prihodnji petek, ko bosta v Birminghamu nastopila tudi Kristjan Čeh v metu diska in Tina Šutej v skoku s palico.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje