Blesteča športna kariera Marion Jones se je po letih obtoževanj o jemanju dopinga končala v solzah. Foto: Reuters
Blesteča športna kariera Marion Jones se je po letih obtoževanj o jemanju dopinga končala v solzah. Foto: Reuters
Marion Jones v Sydneyju
Marion Jones je zaradi vpletenosti v doping bankrotirala, vseeno pa je našla zadovoljstvo v zakonu s šprinterjem Obadelejem Thompsonom, družini in molitvi. Foto: EPA
Marion Jones med šprintom
Marion Jones se ne bo več vrnila na atletske steze, ki jih je zaznamovala na začetku 3. tisočletja. Foto: EPA
Laž ima kratke noge

"To je bila laž, saj sem vedela, da sem jemala to snov," je pred sodnikom 31-letna šprinterka priznala zavajanje zveznih preiskovalcev, zaradi česar ji grozi do pol leta zapora. Trener Trevor Graham ji je pred olimpijskimi igrami v Sydneyju iz laboratorijev BALCA priskrbel THG, s pomočjo katerega je nato leta 2000 kot prva atletinja osvojila kar pet odličij, ki jih bo zdaj morala najverjetneje vrniti.

'Laneno seme' za boljše čase
"Snov sem zaužila večkrat pred igrami v Sydneyju in po njih. Graham mi je dejal, da naj si tabletko dam pod jezik in jo čez nekaj sekund pogoltnem," je nazorno opisala postopek, s katerim se je povzpela na Olimp. "Potem sem se počutila drugače, lahko sem trenirala bolj intezivno, hitreje sem si opomogla in ob tem tekla vse boljše čase," je učinkovanje 'lanenega semena', kar je najprej mislila, da jemlje, opisala štirikratna svetovna prvakinja. Julija 2001 se je po dveh letih jemanja 'ta čistga', kot so snov imenovali v krogih spornega kalifonijskega laboratorija, odpovedala nadaljnjemu dopingu, saj ni mogla več tako močno trenirati ter je bila pogosto utrujena.

V solzah pred javnostjo
S priznanjem jemanja tetrahidrogestrinona (THG) je hkrati priznala krivdo v dveh zveznih prekrških, zaradi česar je bila nato uradno aretirana. Po plačilu varščine je bila spuščena na prostost, sodnik Kenneth Karas pa bo sodbo v primeru izdal 11. januarja prihodnje leto. Jonesova je po zbranem nastopu pred zveznim sodnikom stopila še pred množico novinarjev, kjer pa padla junakinja ni mogla več skrivati solza: "Osramočena stojim tukaj pred vami. Izdala sem vaše zaupanje, razočarala državo in sebe. Bila sem nepoštena in imate vso pravico, da ste jezni name." Za konec je še sporočila pričakovano novico o slovesu od tekaških stez: "Ob tem sporočam, da se umikam iz atletike, športa, ki ga tako ljubim. Naučila sem se, da napačne odločitve vodijo v pogubo in stvari, ki niso v ponos temu lepemu športu."

Bo prostovoljno vrnila prigoljufana odličja?
Zahtevo po odvzemu treh zlatih in dveh srebrnih priznanj iz avstralskih iger že proučujejo v ameriškem olimpijskem komiteju. "Gospa Jones je goljufala svoj šport, svoje kolegice, tekmice, državo in sebe. Zdaj ima priložnost, da naredi povsem drugačno izbir in vrne olimpijske medalje in tako primerno prizna trud številnim športnikom, ki so do njih prišli na pošten način," ji je rešilno bilko za rešitev časti ponudil Peter Ueberroth, predsednik USOC-a.

Po grešnici grešnica
Oglasil se je tudi predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Jacques Rogge: "To je žalosten dan za šport. Edina dobra stvar pri tem je njena odločitev, da končno pred javnostjo prizna resnico. Naša disciplinska komisija se že ukvarja s tem primerom." Z odvzemom zmage na 100 metrov se bo z prestižnim zlatom ovenčala Grkinja Ekaterini Thanou, ki se je tik pred domačimi igrami v Atenami zapletla v dopinški škandal in bila nato zaradi izmikanja kontrolam kaznovana z dveletno prepovedjo nastopanja. Bo na koncu zlato odšlo na Jamajko k Tanyi Roberts, ki je šprint "tam spodaj" končala šele na tretjem mestu?

Zaboj z gnilimi jabolki se počasi prazni
"Junakinja je uničena. Po eni strani je zadeva zelo žalostna, po drugi pa gre vendarle le za sramotno športno prevaro. Upam, da je zaboj z gnilimi jabolki počasi prazen in da se je nova generacija športnikov iz vseh teh primerov tudi kaj naučila. To bomo seveda še videli," je pokomentiral predsednik Svetovne protidopinške agencije (WADA) Dick Pound. Primer pa močno odmeva tudi v ZDA, kjer so v 19 mesecih "izgubili " še tretjega športnega superjunaka po dopingiranih šprinterju Justinu Gatlinu in kolesarju Floydu Landisu.

T. G.

Laž ima kratke noge