Oscar Piastri, zmagovalec dirke formule ena za VN Bahrajna 2025. Foto: Reuters
Oscar Piastri, zmagovalec dirke formule ena za VN Bahrajna 2025. Foto: Reuters

Piastri je mojstrsko odpeljal puščavsko preizkušnjo, ni si privoščil niti ene napake, mirno je odpeljal do cilja in se razveselil četrte zmage med elito. S tem je zaostanek v skupnem seštevku za svetovno prvenstvo za vodilnim Norrisom s 13 stopil na tri točke.

Lando Norris je v zaključku nedeljske dirke rešil zelo slab dirkaški konec tedna v Bahrajnu, kjer se v mclarnu preprosto ni znašel in je priznal, da ima občutek, kot da prvič dirka v formuli ena. Foto: Reuters
Lando Norris je v zaključku nedeljske dirke rešil zelo slab dirkaški konec tedna v Bahrajnu, kjer se v mclarnu preprosto ni znašel in je priznal, da ima občutek, kot da prvič dirka v formuli ena. Foto: Reuters

Odlično se je odrezal tudi Russell, uspel mu je sijajen start, dobro nadaljevanje, le v zaključku je imel nekaj več težav z dirkalnikom, a mu je še uspelo za seboj zadržati dvojne zmage za McLaren željnega Norrisa.

Ta ni imel najboljšega večera. Že na startu si je privoščil veliko napako, teh se je nato med dirko zvrstilo kar nekaj. Večkrat je z vsemi štirimi gumami zapeljal s steze, napadal je na vse ali nič, uničeval gume ... a na koncu je vseeno osvojil tretje mesto, s katerim mu je uspelo obdržati vodstvo v skupnem seštevku.

Pa Max Verstappen? Neposrečena dirka. Nizozemec sicer ni naredil kakšne večje napake (tako kot velika večina dirkačev je sicer večkrat prečkal meje steze), a nikakor se ni znašel na najtrši različici gum, tarnal je nad slabim oprijemom, zalomilo se je tudi pri postankih v Red Bullovem boksu, ne le pri njem, tudi pri Jukiju Cunodi. Svetovni prvak je na koncu rešil 6. mesto, čeprav je bil v nekem trenutku med dirko uvrščen povsem na začelje kolone.

Start dirke: Piastri je mirno obdržal vodilni položaj, kot torpedo se je naprej izstrelil Russell in z blokirano gumo za seboj pustil oblak dima. Foto: Reuters
Start dirke: Piastri je mirno obdržal vodilni položaj, kot torpedo se je naprej izstrelil Russell in z blokirano gumo za seboj pustil oblak dima. Foto: Reuters

Neumnost Norrisa na startu

Piastri je vodstvo z odličnim startom suvereno obdržal, zelo dobro je dirko začel tudi Russell, ki se je hitro prebil na drugo mesto, čeprav mu je v prvem zavoju dirke zablokiralo gumo. Sprva je kazalo, da je še boljši start uspel Norrisu, ki je ekspresno hitro pridobil kar tri mesta, a se je pozneje izkazalo, da je zakrivil dvojno napako. Ne le, da je svoj dirkalnik pred prižigom rdečih luči zapeljal čez črto startnega mesta, tudi startal je prehitro. Doletela ga je kazen petih sekund, ki jih je odslužil med prvim postankom. Po opravljenih prvih postankih je Britanec sicer dirkal odlično, prebil se je na tretje mesto, a ga izgubil v 25. krogu, ko je mimo njega švignil Leclerc.

Max Verstappen ni bil zadovoljen z dirkalnikom v Manami, tarnal je tudi nad oprijemom najtrše različice gum, ki so mu jih namestili ob prvem postanku. Na koncu mu je uspelo rešiti šesto mesto. Foto: Reuters
Max Verstappen ni bil zadovoljen z dirkalnikom v Manami, tarnal je tudi nad oprijemom najtrše različice gum, ki so mu jih namestili ob prvem postanku. Na koncu mu je uspelo rešiti šesto mesto. Foto: Reuters

Verstappnova dirka za pozabo

Slabo se je bahrajnska preizkušnja začela tudi za Verstappna. Nizozemec takoj po startu ni veliko pridobil, nato se je zalomilo še pri prvem postanku, ko ga je rdeča luč na semaforju zadržala še za dodatni dve sekundi. V moštvu so mu namestili najtršo različico gum, ki se na stezi preprosto ni obnesla. Svetovni prvak je po radijski zvezi tarnal nad zelo slabim oprijemom, v 27. krogu je v bokse zapeljal še drugič, znova izgubil nekaj dragocenih sekund, ko mehanikom ni uspelo sneti sprednje desne gume, na stezo se je vrnil povsem na začelje kolone.

Varnostni avtomobil je začinil dogajanje (v boksih). Vodstvo dirke ga je na stezo poslalo zaradi raztresenih delcev dirkalnikov v zadnjem sektorju. Njegov prihod je dirko malce pokvaril predvsem ferrarijema, ki sta dirkala z drugačno strategijo in sta morala nato vse skupaj opustiti. Foto: Reuters
Varnostni avtomobil je začinil dogajanje (v boksih). Vodstvo dirke ga je na stezo poslalo zaradi raztresenih delcev dirkalnikov v zadnjem sektorju. Njegov prihod je dirko malce pokvaril predvsem ferrarijema, ki sta dirkala z drugačno strategijo in sta morala nato vse skupaj opustiti. Foto: Reuters

Varnostni avtomobil v 30. krogu

Napeto dogajanje na stezi, kjer so se napadi med dirkači vrstili povsod, je prekinila napoved prihoda varnostnega avtomobila, ki je na stezo zavil zaradi raztresenih delcev dirkalnikov v zadnjem sektorju. Vsi so hitro zavili v bokse na menjavo gum, največ je s tem pridobil Piastri, ki si je tako rekoč že skoraj zagotovil zmago. Zanimiva je bila predvsem odločitev moštva Mercedes, ki je drugouvrščenemu Russllu na dirkalnik namestil najmehkejšo različico gum, s katerimi je Britanec sicer že odpeljal štiri kroge. Preostali dirkači so si namestili trde oziroma srednje trde različice gum. Ob koncu 35. kroga se je varnostni avtomobil umaknil, vodil je Piastri pred Russllom, Leclercem, Norrisom in Hamiltonom.

Piastri prečka ciljno črto v Manami za svojo četrto zmago v karieri. Foto: Reuters
Piastri prečka ciljno črto v Manami za svojo četrto zmago v karieri. Foto: Reuters

Norrisu se ni izšel napad za drugo mesto

Zaključek dirke je minil v boju Leclerca in Norrisa, ki sta se na nož borila za 3. mesto. Monačan je mojstrsko branil svoj položaj, a v 52. krogu je moral vendarle priznati premoč. Norris je nato hitro stopil zaostanek za Russllom, ki so ga pestile težave z volanom, na njegov zadek se je prilepil dva kroga pred koncem, ob koncu startno-ciljne ravnine zadnjega kroga ga je napadel, a se je dirkač Mercedesa ubranil. To je bila tudi zadnja prava priložnost za spremembo vrstnega reda pri vrhu.

Piastri zmagovalec dirke v Bahrajnu

Dirka za VN Bahrajna 2025, Manama

#DirkačMoštvoČas
1Oscar PiastriMcLaren1:35:39,435
2George RussellMercedes+15,499
3Lando NorrisMcLaren16,273
4Charles LeclercFerrari19,679
5Lewis HamiltonFerrari27,993
6Max VerstappenRed Bull34,395
7Pierre GaslyAlpine36,002
8Esteban OconHaas44,244
9Juki CunodaRed Bull45,061
10Oliver BearmanHaas47,594
11Kimi AntonelliMercedes48,016
12Alexander AlbonWilliams48,839
13Liam LawsonRacing Bulls52,806
14Jack DoohanAlpine53,472
15Isack HadjarRacing Bulls1:00,340
16Fernando AlonsoAston Martin1:04,435
17Lance StrollAston Martin1:05,489
18Gabriel BortoletoSauber1:06,872
Odstop: Carlos Sainz ml. (Williams)
Diskvalifikacija: Nico Hülkenberg (Sauber)
Najhitrejši krog: Oscar Piastri (1:35,410)

Skupni vrstni red 2025, dirkači (4/24):

#DirkačMoštvoTočke
1Lando NorrisMcLaren77
2Oscar PiastriMcLaren74
3Max VerstappenRed Bull69
4George RussellMercedes63
5Charles LeclercFerrari32
6Andrea Kimi AntonelliMercedes30
7Lewis HamiltonFerrari25
8Alexander AlbonWilliams18
9Esteban OconHaas14
10Lance StrollAston Martin10
11Pierre GaslyAlpine6
12Nico HülkenbergSauber6
13Oliver BearmanHaas6
14Juki CunodaRacing Bulls/Red Bull5
15Isack HadjarRacing Bulls4
16Carlos Sainz ml.Williams1
17Fernando AlonsoAston Martin0
18Liam LawsonRed Bull/Racing Bulls0
19Jack DoohanAlpine0
20Gabriel BortoletoSauber0

Skupni vrstni red 2025, konstruktorji (4/24):

#MoštvoDirkaška zasedbaTočke
1McLarenNorris, Piastri151
2MercedesRussell, Antonelli93
3Red BullVerstappen, Cunoda, Lawson71
4FerrariHamilton, Leclerc57
5Haas Ocon, Bearman20
6WilliamsSainz ml., Albon19
7Aston MartinAlonso, Stroll10
8Racing BullsHadjar, Lawson, Cunoda7
9SauberHülkenberg, Bortoleto6
10AlpineGasly, Doohan6