Dvoboj za naslov svetovnega prvaka med Masso in Hamiltonom bo pika na i sezoni 2008. Foto: EPA
Felipe Massa, Kimi Räikkönen in Lewis Hamilton, Interlagos
Takole se je lani začela VN Brazilije, nato je Hamilton padel na 18. mesto, Massa pa je predse spustil Räikkönena. Foto: EPA
Lewis Hamilton in Felipe Massa
Po koncu dirke je Massa tolažil Hamiltona, ki se je sicer prebil nazaj na sedmo mesto, kar pa je bilo premalo. Enak scenarij tudi letos naslov zagotavlja ferrijevemu vozniku. Foto: EPA

Spominjam se lanskega leta. Pred zadnjo dirko sem bil res nervozen.

Lewis Hamilton

Moja edina naloga je, da kot prvi prečkam ciljno črto.

Felipe Massa
Interlagos bo v nedeljo, okoli osme ure zvečer po slovenskem času, dal odgovor, kdo bo novi svetovni prvak. Foto: EPA
Hamilton ali Massa - to je zdaj vprašanje

Anglija prav tako kot lani pričakuje, da bo Lewis Hamilton postal najmlajši prvak v zgodovini formule ena. Prizorišče je isto, nasprotnik podoben, a vsi na Otoku verjamejo, da prvi temnopolti voznik v elitnem bencinskem športu ne bo še enkrat podlegel pritisku. Brazilja nasprotno upa, da bo množica "carioc" v nedeljo priča kronanju Felipeja Masse, prvega svetovnega prvaka po legendarnem Ayrtonu Senni in letu 1991. No, edino, kar je gotovo, je, da bomo dobili novega prvaka.

Hamilton postane prvak, če ...:
- Massa ne zasede prvega ali drugega mesta;
- osvoji vsaj peto mesto, ne glede na uvrstitev Masse;
- je šesti ali sedmi, Massa pa ne zmaga.

Massa postane prvak, če ...:
- zmaga, Hamilton pa je šesti. Dirkača bi imela po 97 točk, vendar bi imel Brazilec eno zmago več (6:5);
- zmaga, Hamilton pa je sedmi ali slabši;
- je drugi; Hamilton pa zasede osmo mesto. Oba dirkača bi imela 95 točk, a Brazilec prevlada zaradi več drugih mest (3:2).

Prvak naslednik Hilla ali Senne?
Po lanskem šokantem razpletu, v katerem je Kimi Räikkönen nadoknadil sedem točk zaostanka, je pred enako nalogo njegov brazilski moštveni kolega pri Ferrariju. Massa mora za uresničitev sanj potrditi mnenje stavnic in zmagati na dirki, nato pa počakati, na katero mesto se bo zavihtel Britanec. Hamilton bo postal naslednik Damona Hilla (1996) v vsakem primeru, če zasede vsaj peto mesto.

Lani podlegel pritisku
"Spominjam se lanskega leta. Pred zadnjo dirko sem bil res nervozen. Občutil sem pričakovanja in želje celotne države. Letos sem dosti bolj izkušen in bolje pripravljen. Verjamem, da mi ne bo treba še enkrat ponavljati lanske lekcije," je pred zaključnim dirkaškim vikendom odločen mladenič iz Stevenageja.

V mislih samo zmaga doma
"Če pogledam točke, imam težje delo kot Lewis, vendar moj cilj je dosti bolj preprost. Moja edina naloga je, da kot prvi prečkam ciljno črto. Potem stvari ne bodo več v mojih rokah," je na zmago v domačem Interlagosu osredotočen 27-letnik.

Statistika v nevarnosti
Najmlajši prvak
S 23 leti in 300 dnevi lahko Lewis Hamilton podre rekord Fernanda Alonsa, ki je prvi naslov leta 2005 osvojil, ko je bil star 24 let in 27 dni.

Domači naslov
Felipe Massa je edini preostali izzivalec Hamiltona. Doslej si je na domačem dirkališču naslov prvaka zagotovil le Giuseppe Farina. Italijan je davnega leta 1950 ob sklepu premierne sezone formule ena slavil v Monzi.

Število zmag kot odločilni dejavnik
Prvič po letu 1989 se lahko zgodi, da bo postal svetovni prvak dirkač, ki je zmagal manjkrat kot njegov najbližji konkurent. Pred 19 leti je Alain Prost kljub samo štirim zmagam premagal Senno, ki je slavil šestkrat.

Najhitrejši krogi
Z najhitrejšim krogom v nedeljo bi Kimi Räikkönen podrl rekord 10 najhitrejših krogov v sezoni, ki si ga deli z Michaelom Schumacherjem.