Lewis Hamilton je prvi britanski prvak po Damonu Hillu leta 1996, McLaren pa se veseli prvega naslova po Miki Häkkinenu leta 1999. Foto: EPA
Lewis Hamilton
McLaren ni osvojil konstruktorskega naslova, a je bilo zadovoljstvo ob Hamiltonovem uspehu v taboru srebrnih puščic seveda neizmerno. Foto: Reuters
Sebastian Vettel in Timo Glock
Sebastian Vettel in Timo Glock sta na presenečenje vseh skrojila zadnjo dirko sezone in posledično tudi ime končnega zmagovalca. Foto: Reuters
Felipe Massa
Massa se je moral zadovoljiti z 11. zmago v karieri, drugo pred domačimi navijači v zadnjih treh letih. Naslov je izgubil le za točko. Foto: EPA
Hamilton v zadnjem zavoju Massi speljal naslov prvaka

Britanski dirkač je zasedel peto mesto, ki ga je tudi potreboval, saj je imel pred zadnjo preizkušnjo sezone sedem točk prednosti pred Brazilcem.

Nemška mladeniča začinila razburljivo predstavo
Še šest krogov pred koncem dirke je kazalo na razmeroma miren razplet, saj je Hamilton vozil na četrtem mestu, nato pa se je ulila ploha in vsi vodilni dirkači, razen Tima Glocka, so zavili v bokse. Glock se je po postankih povzpel na četrto mesto, peti je bil Hamilton, šesti pa tik za njim Sebastian Vettel.

Ko je Vettel dva kroga pred koncem prehitel Hamiltona, je bil Anglež v izgubljenem položaju. V Ferrarijevem taboru so že slavili, a prehitro. Vettel in Hamilton sta namreč le dva zavoja pred ciljno črto švignila mimo Glocka, ki je s pnevmatikami za suho stezo popustil, Hamilton pa je s petim mestom le osvojil naslov. Britanec je s 23 leti najmlajši prvak do zdaj.

Dež tudi na štartu
Tako kot na koncu dirke je dež za zaplet poskrbel že na samem štartu. Zaradi nenadne in močne plohe tik pred začetkom dirke, ki pa je trajala le približno pol minute, so štart preložili za 10 minut. Del proge je bil moker, drugi del pa suh. Vrstni red je v začetnih krogih ostal nespremenjen. Vodil je Massa pred Jarnom Trullijem, Kimijem Räikkönenom in Hamiltonom.

Spet minimalna razlika
Po desetih krogih se je steza posušila in dirkači so pnevmatike za rahel dež zamenjali s pnevmatikami za suho stezo. Hamilton je za hip padel na sedmo mesto, vendar je bil hitro spet četrti. Drugi postanki v boksih so si sledili malo po polovici dirke, Hamilton pa je po njih vozil na petem mestu. 15 krogov pred koncem je že tretjič v bokse zapeljal Vettel (na koncu je edini od vodilnih dirkačev zbral štiri postanke), zato je Britanec napredoval še za mesto. Massa je vseskozi vodil.

Malo pozneje so se na nebu znova začeli zbirati črni oblaki, ki so napovedovali razburljiv razplet. Tako razburljivega, kot je bil v zadnjih krogih, pa verjetno ni pričakoval nihče. Svetovni prvak bržkone še nikoli ni bil odločen po tako dramatični bitki. Že drugo leto zapored le za točko.

Konstruktorski naslov je 16. osvojil Ferrari.