Anaheim, ki je v ligo prišel leta 1993, je drugič igral v finalu NHL-a. Leta 2003 so bili s 4:3 boljši New Jersey Devilsi, tokrat pa je najbolj zaželeni hokejski pokal na svetu le prišel v Kalifornijo. Foto: EPA
Brata Niedermayer (desno je Scott) sta takole pozirala s ponosno mamo. Foto: EPA
Teemu Selanne
Eden izmed najsrečnejših je bil 36-letni Finec Teemu Sellane, ki je po 16 sezonah in več kot 1.000 odigranih tekmah v Ligi NHL le dočakal veliki trenutek. V tej sezoni je dosegel 48 zadetkov, največ med vsemi Racmani. Foto: EPA
Anaheim prvič prvak Lige NHL

Racmani so prvo moštvo iz Kalifornije, ki jim je uspelo dvigniti Stanleyjev pokal, po Carolini (2006) in Tampa Bayu (2004) pa je lovorika še tretjič zapored ostala na jugu ZDA. Na hokej nori Kanadčani čakajo na najbolj zaželeni pokal od leta 1993, ko je slavil Montreal.

Bizaren gol spodrezal Senatorje
Mrežo Senatorjev je ob številčni premoči že v 4. minuti načel Andy McDonald, končni izid prve tretjini pa je v 18. minuti postavil Rob Niedermayer. Vodstvo je Anaheim obdržal do konca. Z goloma Daniela Alfredssona v drugi tretjini se je Ottawa dvakrat približala na gol zaostanka. Morda odločilni trenutek se je zgodil pri izidu 2:1, ko je gostujoči branilec Chris Phillips dobil plošček za svojim golom. Ko ga je skušal prepeljati naprej, je nad njim izgubil kontrolo in zadel lastnega vratarja, od katerega drsalke se je odbil v gol. Gol je bil pripisan Travisu Moenu, ki je bil najbližje bizarni situaciji. Ob koncu druge tretjine je z igralcem več za 4:2 zadel Francois Beauchemin, piko na i pa sta v zadnji tretjini postavila Moen in Corey Perry.

MVP kapetan Scott Niedermayer
Vratar Jean Sebastian Giguere se je soočil samo s 13 streli. V zadnji tretjini je med drugim zaustavil tudu kazenski strel. Na drugi strani je Ray Emery ubranil le 12 izmed 18 udarcev na svoja vrata. Za najkoristnejšega igralca finale je bil izbran kapetan Ducksov Scott Niedermayer, ki je pred tem osvojil že tri naslove z New Jersey Devilsi.

"Ne morem verjeti, kakšno srečo imam, da lahko naredim tole," je bil po predaji pokala bratu in soigralcu Robu vzhičen Scott Niedermayer: "Samo sanjaš lahko, da pokal podaš bratu. Zagotovo vrhunec moje kariere."

Sellane se je skoraj predal
"To je zelo poseben trenutek. Enostavno nisem verjel, da se bo zgodil. Odigral sem nešteto tekem, vložil ogromno truda, sanjal o tem trenutku, vendar pa sem po vseh teh letih odrekanja že podvomil, da bom postal prvak," je povedal finski blisk Teemu Selanne, ki je v Ligo NHL prišel že leta 1992.

Trener Ottawe Bryan Murray je bil razumljivo razočaran: "Imeli smo nekaj igralcev, ki niso igrali na nivoju končnice. To je največje razočaranje, s katerim bodo živeli celotno poletje."