Eric Staal, junak pohoda na vrh leta 2006, je dosegel 5 gol v končnici, s čimer vodi na lestvici strelcev. Foto: Reuters
Martin Brodeur in Cam Ward
Martin Brodeur je moral stisniti roko Camu Wardu, ki je z nekaj izjemnimi posredovanji v zadnji tretjini ohranil Carolino v igri. Foto: Reuters
Gol Fedorova
Sergej Fedorov je s prvim golom v letošnji končnici potopil NY Rangerse in poskrbel za hokejsko poslastico v 2. krogu. Foto: Reuters
Simeon Varlamov (Washington Capitals)
Simeon Varlamov, ki je v rednem delu začel le na 5 tekmah, je najzaslužnejši za prvo dobljeno serijo Capitalsov v končnici po letu 1997. Foto: Reuters

Minuto in pol pred koncem odločilne tekme v Newarku so Devilsi vodili s 3:2, Martin Brodeur in trdna obramba sta delovala, kot da nič ne more preprečiti napredovanja. Deset sekund zatem je Joni Pitkanen našel pot med nasprotnimi branilci in podal na drugo stran rojaku Jussiju Jokinenu, ki je zabil plošček mimo legendarnega Brodeurja, vratarja z največ zmagami v rednem delu Lige NHL.

Staal in Ward junaka zadnje minute
Slabo minuto zatem je prvi zvezdnik Hurircansov Eric Staal prodrl po desni strani in s topovskim udarcem povedel goste v vodstvo s 4:3. V obupnem poskusu je New Jersey v zadnje pol minute stisnil Carolino pred vrata Cama Warda, ki je odbil vse strele in prvaki izpred dveh let so se prebili v konferenčni polfinale, kjer jih čaka Boston.

Ruski navdih za preboj
Washington
je kot prvo moštvo po Montrealu leta 2004 nadoknadil zaostanek 1:3. Lani so Capitalsi v podobnem položaju doma izgubili sedmo tekmo s Philadephio, tokrat pa se jim je proti NY Rangersom posrečilo. Odločil je zadetek 39-letnega veterana Sergeja Fedorova, ki je 5 minut pred koncem vzel plošček v svoji tretjini, nato pa predrsal celotno igrišče in z izjemnim strelom iz zapestja ukanil Henrika Lundqvista (2:1).

Varlamov zasenčil "kralja" Henrika
Capsi so nadstreljali goste s 24:15, a na izredno discipliniranem srečanju (skupaj le tri izključitve!) je Kazahstanec Nik Antropov povedel Rangerse v vodstvo. Vendar je 21-letni Simeon Varlamov v nadaljevanju ponovno zaklenil vrata. "Odkritje končnice" je na šestih tekmah prejel le sedem golov! Prvi zvezdnik Aleksander Ovečkin je tudi tokrat veliko podajal in se boril v obrambi, za izenačenje pa je poskrbel še četrti Rus v Washingtonu Aleksander Semin.

Obračun "svete trojice" NHL-a
"Ni časa za proslavljanje, pozabiti moramo na čustva in se pripraviti na naslednji krog," je bil umirjen Aleksander Ovečkin, ki v tistem trenutku še ni vedel, da ga čaka obračun s Sydneyjem Crosbyjem in Jevgenijem Malkinom. Ljubitelji hokeja bodo tako dokončno dobili odgovor, kdo je najboljši napadalec letošnje sezone.