Philadelphia je dobila šest izmed sedmih tekem v končnici, na katerih je branil Michael Leighton, ki je predtem zaradi poškodbe počival mesec dni, nato pa je moral v seriji proti Bostonu na hitro zamenjati poškodovanega kolega Briana Boucherja. Foto: Reuters
Claude Giroux, Braydon Coburn in Darroll Powe (Philadelphia Flyers)
22-letni Claude Giroux (8+8) je ob poškodbah izkušenejših nosilcev igre Flyersov izkoristil priložnost in je postal eden izmed vodij moštva. Foto: Reuters
Jaroslav Halak in Ville Leino
Ville Leino je takole med padcem zadel za 2:0 po protinapadu. Finec je sredi sezone prišel iz Detroita, svoj talent pa je zares pokazal šele v končnici (4+8). Foto: Reuters

Flyersi so po zaslugi dvakratnega strelca Clauda Girouxa prišli le na korak od velikega finala in boja za Stanleyjev pokal. Canadiensi so bili prvič v seriji povsem nadigrani, v odločilni drugi tretjini, ko so gostje povedli z 2:0, so "habsi" zmogli le en samcat strel v okvir vrat 29-letnega Leightona, ki si je pohvale zaslužil predvsem za zanesljivost v zadnji tretjini.

"Tudi če bi zadeli ob koncu tekme, me ne bi čisto nič motilo. Vse, kar šteje, so zmage moštva, ne pa osebni dosežki. 'Shutouti' ne dobivajo prvenstev," je po tekmi razmišljal Leighton, medtem ko so se novinarji spraševali, kako lahko izgubiš, če ne prejmeš gola.

Pronger - steber obrambe, strup v napadu
Poleg Girouxa je v 2. tretjini po protinapadu zadel še Ville Leino, pri čemer se je z blokado in podajo izkazal prekaljeni branilec Chris Pronger, ki je v končnici znova v formi, s katero se je uveljavil kot eden najboljših branilcev v Ligi NHL. 35-letni Kanadčan je ob trdi obrambni igri nadvse učinkovit tudi v napadu. Na 15 tekmah končnice je zbral 4 gole in 9 podaj.

Montreal v že znanem položaju
"Pozabiti moramo na to tekmo. Jutri moramo priti na trening čistih glav in pripraviti načrt, ki bo vžgal. V takšnem položaju smo že bili, kar je naša prednost," se je na 5. tekmo že ozrl Scott Gomez. Montreal je z 1:3 že zaostajal v 1. krogu proti Washingtonu, pa mu je uspelo dobiti serijo po sedmih tekmah. Skupno so Canadiensi v letošnji končnici dobili že šest tekem, na katerih jim je grozil izpad.

Uspešna vrnitev Carterja
A tudi Letalci se dobro zavedajo, da serije še zdaleč ni konec. Navsezadnje je prav Philadelphia kot šele tretje moštvo v zgodovini proti Bostonu nadoknadilo zaostanek 0:3. "Danes smo igrali pravi 'letalski' hokej," je ključ za tretjo zmago razkril Jeff Carter, prvi center Flyersov, ki se je vrnil po 11 tekmah odsotnosti zaradi nalomljene noge.

Peta tekma bo v torek.

Igrajo na štiri zmage po sistemu 2-2-1-1-1. V oddebeljenem tisku je izid v zmagah.